banner15

Pakistan 'Panama Belgelerini' reddetti

'Panama Belgeleri' olarak gündeme oturan offshore ilişkilerinin ifşa edilmesinin ardından Pakistan'dan kendileri hakkındaki bilgilere yalanlama geldi

Pakistan 'Panama Belgelerini' reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Panama merkezli Mossack Fonseca'ya ait olduğu belirtilen milyonlarca sayfalık gizli belgeler ifşa edildi. Vergi cenneti denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan Panama, tarihin en büyük veri ifşaatıyla gündeme oturdu.

PAKİSTAN HÜKÜMETİ REDDETTİ

Belgelerde adı geçen Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in ailesi de, haklarındaki iddiaları reddetti. Pakistan Enformasyon Bakanı Pervez Raşid, “Navaz Şerif’in her iki çocuğu da vergi bildirimlerini yasalara uygun şekilde gerçekleştiriyor ve her Pakistanlının çocuğu gibi yurt dışında iş yapıyor. Belgelerde Navaz Şerif ve Şahbaz Şerif’in (Başbakanın kardeşi) ülke dışında mülkü olduğundan bahsedilmiyor” dedi.

PANAMA HÜKÜMETİ: İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Bu arada Panama'nın Devlet Başkanı Juan Carlos Varela, açılacak tüm soruşturmalarda ‘güçlü bir şekilde’ işbirliği yapacaklarını açıkladı. Varela, ifşaatın ardından yaptığı açıklamada, son gelişmelerin hükümetinin ülkenin finans endüstrisindeki yasa dışı eylemlere ‘sıfır hoşgörü’ politikasına gölge düşürmemesi gerektiğini vurguladı. Varela, olayın aydınlatılması için işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

WIKILEAKS'İ GEÇTİ

​SZ’nin inceleme için Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) ilettiği Panama Belgeleri’nde toplamda 2.6 terabyte büyüklüğünde ve e-posta, pdf dosyası ve yazılı belgelerden oluşan 11.5 milyon gizli dosya yer alıyor. Bugüne dek gündeme oturmuş en büyük ifşaat olan ‘WikiLeaks’, ‘Offshore Leaks’, ‘Lux Leaks’ ve ‘Swiss Leaks’in ortaya çıkardığı belgelerin tamamından çok daha fazla sayıdaki veriyi gözler önüne seren Panama Belgeleri, 1970’lerden günümüze uzanan bir zaman dilimini kapsıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48