Pakistan saldırısını yapanlar araştırılıyor

Pakistan'da dün meydana gelen üniversite baskınını Pakistan Taliban'ı gruplarından Gidar üstlenirken Pakistan ordu sözcüsü ellerindeki bulguların Afganistan'ı gösterdiğini iddia etti

Pakistan saldırısını yapanlar araştırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayberpaktunhuva eyaletinin Çaharsada kentindeki üniversiteye yapılan saldırıyı Pakistan Talibanı'na bağlı Gidar grubu üstlendi. Pakistan Taliban'ı gruplarından Gidar lideri Ömer Mansur, Facebook hesabından, saldırıyı üstlendiklerini açıkladı.

Ordu sözcülüğü de şu ana kadar 6 saldırganın etkisiz hale getirildiğini, kampüsün militanlardan ve olası diğer tehditlerden temizlenmesi çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.

İstihbarat kaynaklarının yerel medyaya yaptığı açıklamalarda, teröristlerin 18 ila 25 yaşları arasında olduğu, sivil kıyafet giydikleri ve yüzlerini maskeyle kapattıkları kaydedildi.

Emniyet sözcülüğü, 25'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 60'ın üzerinde kişinin yaralandığı saldırı nedeniyle üniversitede eğitime 10 gün ara verildiğini açıkladı.

Saldırganların kız yurdunun yanındaki yönetim binasına da saldırdığını belirten sözcülük, teröristlerin sabah dokuz civarında sisten faydanalarak üniversiteye girdiklerini ifade etti.

Hayberpaktunhuva Eyalet Başbakanı Pervez Hattak'ın da saldırının ardından İngiltere ziyaretini yarıda keserek ülkeye döneceği öğrenildi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Dünya Ekonomi Forumu'na katılmak için bulunduğu İsviçre'nin Zürih'ten yaptığı açıklamada, saldırıdan "derin üzüntü" duyduğunu ve kınadığını belirtti.

"Masum öğrencileri ve vatandaşları öldürenlerin dini ya da imanı yoktur" diyen Şerif, "Vatanımızdan terörizmi söküp atmaya kararlıyız" dedi.

GÖZLER AFGANİSTAN'DA

Saldırıya ilişkin dün Pakistan ordu sözcüsünden bir açıklama geldi. General Asım Bajva yaptığı açıklamada saldırganların ara ara Afganistan'dan bir numarayla telefon görüşmeleri yaptığını ve saldırının Afganistan'da bulunan bir kişi tarafından yönlendirildiğini açıkladı. Bajva ayrıca saldırganların ikisinin üzerinden çıkan telefonlardaki sim kartların Afganistan'da kullanılan bir sim kart olduğunu söyledi. Bajva saldırının olduğu okulda 52 güvenlik görevlisinin olduğunu ve bu güvenlik görevlileri sayesinde saldırganların yapmayı planladıkları katliamın engellediğini söyledi. Bu saldırının ardından yeni yeni düzelen Afganistan Pakistan ilişkilerinin seyrine olumsuz etkisinin olabileceği düşünülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 10:45
banner53
YORUM EKLE

banner39