Pakistan seçime hazırlanıyor

Pakistan'da 11 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerde 85 milyon kişi oy kullanacak

Pakistan seçime hazırlanıyor

Pakistan, tarihinde ilk defa darbe veya siyasi çalkantılarla kesintiye uğramadan 5 yıllık dönemi tamamlayıp, sandık başına gidiyor. 11 mayısda yapılacak genel seçim öncesi son durum şöyle...

Bağımsızlığını ilan ettiği 1947 senesinden sonra sık sık darbeler ile kesintiye uğrayan Pakistan siyaseti için, 2008 yılında yapılan genel seçim dönüm noktası oldu. 1999 yılında darbeyle iktidara gelen ve ardından devlet başkanı seçilen Pervez Müşerref'in 2007 yılında ilan ettiği affın ardından sürgündeki liderler ülkeye dönmüştü. Eski başbakan ve Pakistan Halk Partisi genel başkanı Benazir Butto ve Pakistan Müslümanlar Birliği Hareketi başkanı Navaz Şerif bu liderler arasındaydı.

Benazir Butto'nun seçim kampanyası sırasında suikaste kurban gitmesiyle gerilen seçim sürecini, Pakistan Halk Partisi zaferle noktaladı. 2008 yılında Pakistan Halk Partisi liderliğinde kurulan koalisyon hükümeti, ülkede yaşanan terör tehdidi, ABD ve NATO ile yaşanan meseleler, iktisadi kriz ve enerji problemlerinin gölgesinde 5 senelik hükümet dönemini bu yılın mart ayında tamamlayarak, Pakistan tarihinde kesintisiz 5 yıl iktidarda kalan ilk hükümet olarak tarihe geçti.

85 MİLYON KİŞİ OY KULLANACAK

Bu ay göreve başlayan geçici hükûmet, Pakistan'ı 11 mayısda yapılacak seçim hazırlıyor. 85 milyon kişinin seçmen kütüğüne kaydedildiği Pakistan'da oy kullanma yaşı 18... Bu yılki seçimde rey kullanacak olan seçmenlerin yüzde 35'ini 18 – 35 yaş arasındaki genç nüfus oluşturuyor. 342 sandalyeli Pakistan parlamentosunda 60 sandalye kadın, 10 sandalye gayrimüslim milletvekilleri için ayrılmış durumda...

Pakistan'da seçim yarışı, liderliğini Benazir Butto'nun oğlu Bilaval Butto'nun yaptığı Pakistan Halk Partisi, Navaz Şerif'in liderliğini yaptığı Pakistan Müslümanlar Hareketi Navaz kolu, İmran Han'ın Pakistan Adalet Hareketi partisi, Muttahida Hareketi ve Cemaat-i İslami arasında geçiyor.

Eski devlet başkanı Pervez Müşerref'in kurduğu Bütün Müslümanlar Hareketi Birliği ise, Pervez Müşerref'in adaylık müracaatının reddiyle yarıştan kopmuş gibi görünüyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35