Pakistan Talibanı Fazlullah'ta karar kıldı

Önceki hafta ABD tarafından düzenlenen drone saldırısında liderlerini kaybeden Pakistan Talibanı, bu hafta Fazlullah'ı yeni lideri olarak belirledi. Örgütün daha önce Han Seyid'i seçtiği iddia edilmişti.

Pakistan Talibanı Fazlullah'ta karar kıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Talibanı, Hekimullah Mesud'un ölümünden 5 gün sonra yeni liderini belirledi. Örgüt yeni lider olarak Molla Fazlullah ismi üzerinde mutabık kaldı. Örgütün daha önce Han Seyid'i yeni lider olarak belirlediği ifade edilmişti ancak bu iddia doğrulanamamıştı.

Pakistan Talibanı Lideri Hekimullah Mesud, ABD tarafından geçen cuma günü düzenlenen drone saldırısında hayatını kaybetmişti.

Hekimullah, ölmeden önce Pakistan hükümetiyle barış görüşmelerine başlamak üzereydi. Hekimullah'ın öldürülmesi "Pakistan'daki barış umutlarına ABD darbesi" olarak nitelendirilmişti. 

Yeni Fazlullah ise Pakistan Talibanı'nın en sert komutanlarından kabul ediliyor. 2009 yilinda Pakistan ordusunun Swat operasyonu sonrası Afganistan'ın Kunar eyaletine geçen Fazlullah, 2011 yılında 16 Pakistanlı askerin kurşuna dizilerek öldürülmesi emrini vermekle suçlanıyor

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 16:39
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki dincer
zeki dincer - 7 yıl Önce

Taliban’ın Molla Fazlullah’ı yeni lideri olarak seçmiş olması, şu ana kadar izlemiş olduğu İslam karşıtı tavrın yakın bir gelecekte değişmeyeceğini gösteriyor.

zeki dincer
zeki dincer - 7 yıl Önce

Molla Fazlullah müziği, dans etmeyi, televizyon ve bilgisayarları yasaklamış ve yakmış, berberlerin sakal tıraşı yapmamaları için onları sürekli tehdit etmiş, kız çocuklarının okula gitmemesi yönünde uyarılar yapmış, çocuk felçi aşısına ve kadınların oy kullanmalarına karşı çıkmıştı.

zeki dincer
zeki dincer - 7 yıl Önce

İslam merhamet dinidir ve Allah hiçbir kimseye gereğinden fazla yük vermeyeceğini söylemiştir. Fakat Molla Fazlullah’ın Şeriat anlayışı aslında Şeriat’ın kendisine karşı düşmektedir. Bakara suresinin 286’ıncı ayetinde diyor ki, “Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar.”

banner39