Pakistan Talibanı, IŞİD'e biat ettiği iddialarını yalanladı

Pakistan Talibanı, IŞİD'e katılmadığını, örgüte destek için yaptıkları açıklamanın katılım olarak yorumlandığını belirtti

Pakistan Talibanı, IŞİD'e biat ettiği iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban hareketinin Pakistan’daki kolu Tahriki Taliban, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD’e katıldıkları yönünde basında çıkan haberlerin asılsız olduğunu açıkladı.

Tahriki Taliban basın sözcüsü Şahit Şahidullah, geçen hafta liderleri Molla Fazlullah tarafından yayınlanan bildirinin medya tarafından yanlış yorumlandığını belirterek sadece destek verdiklerini söyledi.

Şahidullah açıklamasında “Bazı basın merkezleri bizim bildiriyi yanlış yorumladı. Biz Suriye ve Iraktaki gruplara katılmadık. Ancak onlar bizim kardeşlerimizdir” dedi.

Taliban Sözcüsünün ifadesine göre Tahriki Taliban üyeleri Afganistan’daki Taliban hareketinin Amiri Molla Ömer dışında kimseye biat etmeyecek. Şahidullah “Bizim emirimiz Molla Ömer’dir ve biz sadece ona itaat ediyoruz” dedi.

2007 yılında kurulan Tahriki Taliban Cumartesi günü IŞİD’e imkanları derecesinde yardımcı olacaklarını açıklamıştı. Bazı gözlemciler ise Taliban’ın da bağlı olduğu El-Kaide ve IŞİD arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35