banner15

Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah öldürüldü

Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah'ın Kunar eyaletinde ABD'nin insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldüğü bildirildi

Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Savunma Bakanlığı, Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah'ın kuzeydoğudaki Kunar'da ABD'nin İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. 

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Radmaniş, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Fazlullah'ın perşembe sabah saatlerinde, yanındaki iki örgüt üyesiyle Pakistan sınırı yakınındaki Marawara bölgesinde öldürüldüğünü belirtti.

Afganistan'daki ABD Güçleri Komutanlığından yapılan açıklamada, ABD askerlerinin perşembe günü sınır bölgesinde bir "kontr-terör saldırısı" gerçekleştirdiği, saldırıda "terör örgütünün üst düzey liderinin hedef alındığı" ifade edilmişti.

Açıklamada, saldırıda Fazlullah'ın hedef alınıp alınmadığına dair bilgi verilmemişti

IŞİD ve Taliban neden çatışıyor?

Bu iki örgüt birbirlerine 2015 yılı Ocak ayında savaş ilan etti. Savaş ilanı, IŞİD'in, Afganistan'ın ve komşusu Pakistan, İran ve Orta Asya'nın eski adı olan 'Horasan' kolunu ilan etmesinin ardından geldi. Böylelikle, kökü Irak ve Suriye'deki çatışmalarda olan IŞİD resmi olarak Arap Dünyası'nın ilk defa dışına çıkmış oldu.

DAEŞ olarak da bilinen IŞİD, Taliban tarafından Afganistan İslam Emirliği'nin Emir ül Müminin olarak görülen kurucusu Molla Muhammed Ömer'in yetkisine meydan okuyan ilk militan örgüt oldu.

Taliban lideri, El Kaide liderlerine koruma sağladı ve liderler de Taliban'ın yetkisini kabul etti. Fakat IŞİD, açıklamaları ve propaganda videolarıyla Taliban'ın meşruiyetini sorguladı ve Taliban'ı Pakistan'ın istihbarat biriminin çıkarlarına çalışmakla suçladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48