banner15

'Pakistan-Türkiye Ortak Pulu' çıkarıldı

Pakistan ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerininin 70'nci yılını kutlamak için "Pakistan-Türkiye Ortak Pulu" çıkarıldı

'Pakistan-Türkiye Ortak Pulu' çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliği bir bülten yayınlayarak Pakistan-Türkiye Ortak Pulu çıkarttıklarını açıkladı.

2017: Pakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 70. yılını kutlamak için düzenlenen bir dizi olayın bir parçası olarak, Türkiye Posta Telgraf Telefon (PTT) Kuruluşunun Genel Müdürlüğü ve Pakistan Postası bir Ortak Anma Pulu çıkardı. Açılış törenleri Ankara ve İslamabad'da Perşembe günü eş zamanlı olarak düzenlendi.

Ortak Pul Pakistan ve Türkiye halklarının kalplerinde ve akıllarında derin iz bırakan iki büyük siyasi düşünürü göstermektedir - Pakistan'ın milli şairi Allama Muhammad Iqbal (1877 - 1938) ve Türkiye'nin milli şairi Mehmet Akif Ersoy (1873 - 1936).

Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi, aynı zamanda Evrensel Posta Birliğinin İdare Konseyi Başkanı da olan PTT Başkanı Sayın Kenan Bozgeyik ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Fazlı Çorman Ankara'daki PTT müzesinde genişletilmiş pul örneklerini imzalayarak açılış törenini gerçekleştirdi

Açılış törenindeki konuşmasında, Büyükelçi Syrus Qazi Pakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin son 70 yılının kardeşliğin, karşılıklı güvenin, yakınlığın ve bencil olmamanın benzersiz, eşi bulunmaz ve çözünmez ilişkisinin bir hikayesi olduğunu söyledi. Kendisi Türkiye ile dost olmanın kanlarında, törelerinde ve bir millet olarak kimliklerinde yazılı olduğunu söyledi. Büyükelçi aynı zamanda Pakistan ve Türkiye'nin ulusal mücadelelerinde anahtar bir rol oynayan yirminci yüzyılın iki büyük şairi ve düşünürü olan Allama Muhammad Iqbal'e ve Mehmet Akif Ersoy'a övgü dolu takdirlerini sundu. Kendisi bu ikisinin hiçbir zaman birbirini görmemesine rağmen yazışmalar aracılığıyla düzenli olarak bağlantı kurduklarını ve bilbirlerinden ışık aldıklarını ekledi. Büyükelçi Qazi, onlar Müslüman Ümmetinin yolunu zorlu zamanlarında aydınlatan iki mum ışığı gibiydiler diye de ekledi.

PTT Başkanı Kemal Bozgeyik Türkiye'nin çeşitli sebeplerle Pakistan üzerine 13 pul çıkardığı bilgisini verdi ama bunun ortak bir pul çıkardıkları ilk sefer olduğunu söyledi. Kendisi posta hizmetleri alanında Pakistan'la olan ilişkileri daha da geliştirmek için kararlı olan bağlılıklarını yeniden teyit etti.

Sayın Fazlı Çorman bu olay üzerine her iki devlet arasındaki ilişkilerin 70 yaşında olmasına rağmen köklerinin insanlar arasında yüzyıllara yayılmış bir şekilde çok daha derin olduğunu söyledi.

Aynı zamanda hem Pakistan hem de Türkiye tarafından çıkarılmış tarihi pullardan oluşan hafta boyunca sürecek bir pul sergisi de Ankara'daki PTT Müzesinde başladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35