banner15

Pakistan yeni Başbakanı Imran Khan oldu

Pakistan'da uzun yıllardır muhalefette bulunan hiçbir zaman iktidar şansı tanınmayan batı yanlısı Imran Khan bugün mecliste yapılan seçimle Pakistan'ın yeni Başbakanı seçildi. İmran Han'dan önce başbakanlık yapan Navaz Şerif ise kumpas olduğu iddia edilen bir operasyonla iktidardan indirilmişti

Pakistan yeni Başbakanı Imran Khan oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da yolsuzluk ididalarıyla iktidardan indirilen Navaz Şerif'in yerine bugün yapılan seçimde eski kriket oyuncusu Imran Khan (İmran Han) seçildi. İmran Han, Pakistan'da uzun yıllar muhalefette iktidarlara karşı mücadele etmişti. Pakistan'da iki hafta önce yapılan seçimlerde İmran Han'ın öncülüğündeki parti, seçimlerden birinci çıkmıştı ancak tek başına iktidar olamamıştı. Bunun üzerine Meclis'te başbakan belirleme süreci başlamıştı. Bugün yapılan seçimlerde iki adayın yarıştığı yarıştı İmran Han başbakan olarak belirlendi.

Pakistan Ulusal Meclisi'nde (NA) yapılan başbakanlık seçiminde Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI) lideri İmran Han, Pakistan'ın 22'nci başbakanı seçildi.

Yerel saatle 16.30'da toplanan parlamentonun alt kanadı NA'daki seçimde meclisteki en büyük grubu oluşturan PTI lideri Han ile muhalefet bloğunun adayı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ın (PML-N) lideri Şahbaz Şerif yarıştı.

342 sandalyedeli NA'da 176 oy alan Han, Pakistan'ın 22'nci başbakanı olurken, rakibi Şerif ise 96 oyda kaldı. 

Pakistan'ın yeni başbakanına meclisteki Birleşik Halk Hareketi (MQM) ve Avami Ulusal Partisi (ANP) gibi bazı partilerin yanı sıra bağımsız adaylar da destek verdi. 

Başbakanlık için yarışan PML-N lideri Şerif'e ise meclisteki 3. parti konumundaki Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) yanı sıra Birleşik Eylem Hareketi (MMA) ve bazı küçük partiler destek vereceğini açıklamıştı.

Ancak dün akşam açıklama yapan PPP, Şerif'e destek vermeyeceklerini ve mecliste oy kullanmayacaklarını açıkladı. 

Seçimin adil olmadığı ve oy sayımlarına hile karıştırıldığını iddia eden PML-N, PPP ve MMA başta olmak üzere bazı muhalefet partileri, meclis başkanlığı, yardımcılığı ve başbakan seçimleri için ortak aday gösterme kararı almıştı.

İttifak meclis başkanlığı seçiminde Kürşad Şah'ı aday göstermiş ancak 146 oy toplayabilmişti. PTI ve onu destekleyen partilerin adayı Asad Kaiser ise 176 oy almıştı.

Pakistan'da başbakan seçilmek için salt çoğunluk olan 172 üyenin oyunu almak gerekiyor.  

NA'da ülkenin yeni başbakanı olarak seçilen Han, yarın Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'in huzurunda yemin ederek hükümeti kurma yetkisini alacak ve görevine başlayacak.

Imran Khan Kimdir?

Khan, 1952'de Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Peştun kökenli bir anneyle babanın tek oğlu olarak dünyaya geldi.Han'ın annesi tarafından üyesi olduğu Peştun Burki kabilesi, çıkardığı başarılı kriket sporcularıyla tanınıyor.Lahor'un kalbur üstü ailelerinden birinin çocuğu olarak şehrin en kaliteli okullarından Aitchison Kolejinde eğitim hayatına başlayan Han, daha sonra İngiltere'nin en eski okullarından Worcester Kraliyet Gramer Okuluna devam etti.Kriket oynamaya Worcester Kraliyet Gramer Okulunda başlayan Han, Worcester ve Lahor takımlarında oynadı.Oxford Üniversitesi Felsefe, Siyaset ve Ekonomi Bölümü'ne kabul edilen Han, aynı zamanda kriket takımında oynadığı üniversiteden onur derecesiyle mezun oldu. 1976'da ülkesine dönerek milli takıma katılan Han, 1978'de 140 kilometre hıza ulaşan atışıyla kriket tarihine adını yazdırdı.Han'ın kaptanlığını yaptığı Pakistan milli takımı, 1992'de Avustralya'daki Dünya Kupası'nda şampiyon oldu.

Bu, Pakistan'ın aldığı ilk ve tek dünya kupası oldu. PTI'yı 1996'da kurduHan'ın siyaset yolculuğu, Dünya Kupası zaferinin ardından başladı.Zirvedeyken spor kariyerini sonlandıran Han, 1996'da PTI'yı kurdu.1997 seçimlerinde sadece yüzde 1 oy alarak meclis dışı kalan PTI, seçimlerinde de meclise sadece 1 milletvekili sokabildi.Han, 1999'da Pervez Müşerref'in yaptığı askeri darbeyi yolsuzlukları bitireceği düşüncesiyle destekledi ancak kendi iddiasına göre, Müşerref'in başbakanlık teklifini geri çevirdi.2008 seçimlerini boykot eden Han, Müşerref'in Genelkurmay başkanlığından istifa etmeden devlet başkanlığı görevine devam etmesi ve yeniden aday olmasına tepki olarak diğer partilerden 85 milletvekiliyle istifa etti.Gelişmeler üzerine olağanüstü hal ilan eden Müşerref, Han'ı cezaevine yolladı.ABD'nin insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediği operasyonları, yolsuzluğu ve ABD'nin Afganistan politikalarını eleştiren mitingler ve gösteriler düzenleyen Han'ın, 2013 seçimleri öncesinde Lahor ve Karaçi'de yaptığı mitinglere yüz binleri aşkın insan katıldı.

PTI, 2013 seçimlerinde yüzde 17'ye yakın oy alarak 35 milletvekiliyle meclise girdi ve ana muhalefet partisi oldu. Aynı zamanda ülkenin kuzeyindeki Hayber Pahtunhva eyaletinde de iktidara gelen PTI, seçimde usulsüzlük iddialarının hedefi olan PML-N ve eski lideri Navaz Şerif'in istifa etmesi için kamuoyu baskısını oluşturan 2014 protestolarını düzenledi.Han, Panama Belgeleri'nin ortaya çıkmasının ardından yolsuzluk suçlamaları yöneltilen Şerif ve PML-N'nin soruşturulması için de Anayasa Mahkemesi'ne baskı yaptı.Orta sınıf ve gençlere hitap ediyorAnalistler, gerek kariyeri gerekse söylemleriyle diğer liderlerden ayrılan Han'ın başarısını orta sınıf ve gençlere hitap etmesine bağlıyor.Wilson Center Düşünce Kuruluşu Güney Asya Uzmanı Michael Kugelman, "Ünlü bir sporcu olarak gençler arasında popüler bir figür. Yolsuzluklara karşı duruşu ise orta sınıfın dikkatini çekiyor. Han, ülkenin en büyük eyaleti Pencap'ta da başarılı bir şekilde kırsalda yaşayanı da, muhafazakarı da, genci de orta sınıfı da yanına çekebildi.

Han'ın başarısı ayrıca aile bağları ya da güçlü ittifaklar olmadan da seçimin kazanılacağını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.Askerlerle ilişkisi1999'daki darbeyi destekleyen Han, daha sonra darbe yönetimiyle ters düştü ve birkaç günlüğüne hapse girdi. Buna karşın 2018 seçimleri öncesinde diğer partiler, Han'ı ve PTI'yı ordunun desteğini almakla eleştirdi.Her ne kadar kesin bir açıklama olmasa da Pakistan ordusunun desteklediği iddia edilen bazı örgütler, Han'a destek verdiklerini açıkladı. Bunlar arasında ABD tarafından terör örgütü olarak tanınan Ümmetin Ensarları ve Mücahit Hareketi de bulunuyordu.Destek açıklamaları, ülkede ve uluslararası medyada Han'ın en büyük rakibi olan Şerif'in partisi PML-N'nin önünün kesilmesi ve PTI'nın önünün açılması olarak yorumlanıyor.

Rakip partiler, seçim günü sandıkları koruyan askerlerin PTI dışındaki parti müşahitlerini oy sayma işlemine almadığını ya da dışarı çıkardığını iddia etti.Han ise bu iddiaları ve eleştirileri "Ordu Pakistan'dır" diyerek reddetti ve ordunun sadece tarafsız ve şeffaf seçim yapılması için çalıştığını belirtti.Dış politikada masaya oturma çağrısı2018 seçim kampanyasını yolsuzluk karşıtı söylemler ve "Neya Pakistan" (Yeni Pakistan) sloganı üzerine kuran Han, dış politikada da dikkat çekici açıklamalarda bulunuyor.ABD'nin Afganistan politikalarını eleştiren Han, Afganistan ile iyi ilişkiler kurulmasından ve Taliban'la barış görüşmeleri yapılmasından yana olduğunu söyledi. Rakipleri, açıklamalarını "Taliban Han" diyerek eleştirdi.Han,

Keşmir sorununun çözümü için de BM kararlarını esas almak şartıyla Hindistan'la masaya oturulması gerektiğini savunuyor.Han, dün yaptığı zafer konuşmasında öncelikle komşular olmak üzere "geleneksel ortaklar" diye tabir ettiği ABD ve Suudi Arabistan'la ilişkilerin ilerletileceğini kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 16:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48