Pakistan yönetiminde darbe korkusu

Pakistan başbakanının ülkedeki üst düzey bir İngiliz siplomata ordunun darbe yapmasından korktuğunu söylediği iddia ediliyor

Pakistan yönetiminde darbe korkusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Başbakanının ülkedeki bir üst düzey İngiliz diplomatı arayarak ordunun darbe yapmasından korktuğunu söylediği iddia edildi.

AP'nin İslamabad'daki bir İngiliz diplomata dayandırdığı haberde Pakistan Başbakanının ülkedeki üst düzey bir İngiliz diplomatı telefonla aradığı ve ordunun darbe yapmasından korktuğunu dile getirdiği öne sürülüyor.

İngiltere ve Pakistanlı yetkililer ülkede ordu ile yönetim arasında gerginlik bulunduğunu yalanlarken Pakistanlı liderler sık sık bazı dış güçlere özelikle ABD ve Körfez ülkelerine çağrıda bulunarak Ordu ile yönetim arasında arabulucu olmalarını önerdiği biliniyor.

65 yıllık tarihinin 30 yılı askeri yönetimler altında geçen, dört darbe atlatan Pakistan'da ordu ile sivil yönetim arasındaki gerilim giderek artıyor. Son günlerde Başbakan Yusuf Rıza Gilani ve Genel Kurmay Başkanı Genel Kurmay Başkanı Aşfak Kayani'den gelen karşılıklı çıkışlar sonucu ülkede darbe korkusu hortladı. Devlet Başkanı Ali Asıf Zerdari, dün Dubai'ye giderken Kayani üst düzey komutanları toplantıya çağırdı.

Zerdari'yi destekleyen Başbakan Gilani ise bu hafta başında Kayani'yi anayasayı ihlal etmekle suçladı. Gilani, ordunun devlet içinde devlet gibi davranmayacağını söyledi. Başbakanın bu sert çıkışına ordudan "bu sözler çok ağır ve üzücü sonuçlar doğurur" uyarısı geldi. Gilani ise geri adım atmak yerine ordunun hükümetteki temsilcisi olarak görülen Savunma Bakanı emekli Korgeneral Halid Lodhi'nin görevine son verdi, yerine kendine yakın bir isim atadı.

ZERDARİ VE GİLANİ ANAYASA MAHKEMESİ YOLUYLA MI DÜŞÜTRÜLECEK?

Gilani'nin Pakistan'da askeri liderleri görevden almak için imzasının şart olduğu Savunma Bakanlığı'na kendine sadık bir ismi koyması, Kayani'yi görevden almak için hazırlık yaptığını akıllara getirdi.

Ordunun karşı atağı ise İslamabad'dan sorumlu olan 111'inci Tümen'in başına daha sert bir ismi ataması oldu. Bugüne kadarki tüm darbeleri gerçekleştiren 111'inci Tümen'deki bu değişim sivil yönetimin tüylerini diken diken etti. Zerdari'nin dün Dubai'ye gitmesi burada sürgünde olan Pervez Müşerref ile görüştüğü şeklinde yorumlandı. Ordu ise gün boyu toplantıdaydı. Siyasi gözlemciler, ordunun bu kez fiili müdahalede bulunmayacağını, Zerdari ve Gilani'yi Anayasa Mahkemesi'ni kullanarak düşüreceğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 17:04
YORUM EKLE

banner39