Pakistan'da 47 bin kişi evinden oldu

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Tirah, Kurram, Orakzai ve Hayber bölgelerinde düzenlenen operasyonlar ve çatışmalar nedeniyle 47 bin 550 kişi evinden oldu

Asya 16.04.2013, 07:35 16.04.2013, 07:35
Pakistan'da 47 bin kişi evinden oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın kuzeybatı sınırındaki bölgelerde güvenlik güçleri ile silahlı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle 47 bin 550 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Tirah, Kurram, Orakzai ve Hayber bölgelerinde düzenlenen operasyonlar ve çatışmalar nedeniyle 47 bin 550 kişinin ülke içinde mülteci statüsüne düştüğünü açıkladı.

UNOCHA, son iki haftada şiddetli çatışmaların arttığı bölgede evlerinden ayrılarak mülteci kamplarına ve güvenli bölgelere 6 bin 173 ailenin sığındığını bildirdi.

Mülteci kampları dışında yaşamak zorunda kalan sığınmacıların su, gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı belirtilirken, yaşlı, kadın ve çocukların olumsuz koşullar nedeniyle hastalandıkları ve sağlık hizmeti alamadıkları kaydedildi.

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde yolların yetersiz, taşıma araçlarının ücretlerinin yüksek olması gibi gerekçelerle halkın 8-10 saatlik mesafeyi yürümeye mecbur kaldığına, aşiretlerin ve bölgesel yönetimlerin tahliyede zorlanan mağdurlara kolaylık sağlanması gerektiğine işaret edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?