Pakistan'da aşı ekibine saldırı; dört ölü

Amerika'nın Usame bin Ladin'i bulmak için kullandığı aşı kampanyasına karşı, Pakistan'da tepkiler halen dinmiyor. Belucistan'da çocuk felci aşısı yapan bir ekibi taşıyan minibüs silahlı saldırıya uğradı, dört sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Pakistan'da aşı ekibine saldırı; dört ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'da çocuk felci aşısı yapan sağlık görevlilerine düzenlenen silahlı saldırıda dört kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Kuetta Polis Şefi İmran Kureyşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin doğusunda çocuk felci aşısı yapan sağlık görevlilerini taşıyan minibüse silahlı saldırı düzenlendiğini söyledi.

İki motosikletli saldırganların minibüse ateş etmesi sonucu iki kişinin olay yerinde öldüğünü belirten Kureyşi, iki kişinin de hastanede can verdiğini, ölen dört sağlık görevlisinden üçünün kadın olduğunu ifade etti. Kureyşi, polisin kaçan saldırganları aradığını kaydetti.

ABD AŞI KAMPANYASINI KULLANMIŞ, BEDELİNİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖDEMİŞTİ

Pakistan'da 2012-2014 arası aşı programında çalışan 60'a yakın sağlık personeli Amerikan casusu olduğu gerekçesiyle öldürülmüştü.

CIA 2011'de Üsame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda, istihbarat toplamak için Pakistan'da yürüttüğü Hepatit B aşısı kampanyasından da faydalanmıştı. Bin Ladin'in evinden DNA örneği alarak ABD'ye ulaştırdığı bilinen Pakistanlı doktor ise cezaevinde bulunuyor.

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), düzenlediği aşı programlarını bundan sonra casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmayacağını açıklamıştı.

ABD'deki bazı tıp fakültelerinin dekanları ülke yönetimine bir dilekçe yazarak aşı programlarının casusluk faaliyetleri için kullanılmasının sağlık için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle uygulamanın iptal edilmesini istemişti. Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco tarafından verilen cevap mektubunda, CIA'nın aşı programlarını artık istihbarat amaçlı kullanmayacağı ve aşılar sonucu elde edilen genetik verileri de kullanmama sözü verdiği belirtilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39