banner15

Pakistan'da Cemaat-i İslami'den işçilere destek

Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi, işçi sendikalarının özelleştirme karşıtı konferansına destek verdi

Pakistan'da Cemaat-i İslami'den işçilere destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan’ın Lahor şehrinde gerçekleştirilen özelleştirme karşıtı konferansta sendika temsilcileri büyük ulusal kurumların özelleştirilmesini durdurmak için kolektif bir mücadele başlatma sözü verdi. Konferansa Cemaat-i İslami’nin de destek vermesi dikkat çekti.

Sendika liderleri ve işçilerin katıldığı konferansta ülke yöneticilerinin IMF ve Dünya Bankası’nın dayatmasıyla Demiryolları, Pia, OGDC, Mills Çelik dahil olmak üzere pek çok önemli ulusal kurumun, değerinin çok altında fiyatlara özelleştirilmek istendiği öne sürüldü ve işçilerin buna tüm güçleriyle karşı çıkacağı vurgulandı.

Cemaat-i İslami lideri Sirac-ul Hak da konferansta bir konuşma yaparak ulusal kurumların özelleştirilmesinin işçilerin ekonomik olarak yok edilmesine sebebiyet vermesinin yanı sıra milli menfaatlere de aykırı olduğunu söyledi.

Sirac-ul Hak konuşmasında yöneticilerin insanları sağ ve sol olarak ayırarak iktidarlarını uzatmaya çalıştıklarını; ama artık politikalarını “doğru ve yanlış” düzleminde yürütmeleri gerektiğini söyledi. Cemaat-i İslami lideri ayrıca, yöneticilerin köleliğe dayanan yönetim tarzında farklı mafyaların iş kovalamaya başladığını ve bunların özelleştirme aşamasında kendilerine uygun koşulları oluşturup kurumları gerçek değerinin çok altında fiyatlara alabileceklerini söyledi. Cemaati İslami Lideri, yöneticilerin IMF ve Dünya Bankasının kredilerine sevinerek Siyonistlerin kölesi gibi hareket ettiklerini söyledi.

Sirac-ul Hak konuşmasının sonunda işçiye duyulan saygı artmadığı sürece hiçbir kurumun düzelemeyeceğini, işçilerin kurumların kazandığı kardan hissedar yapılarak durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi ve mevcut kölelik düzeninde değirmen sahiplerinin büyük kazançlar elde ederken yapılan işin kazancından işçilere hak ettikleri payın verilmediğini ve işçilerin açlığa itildiğini belirtti.

Konferansta Ulusal İşçi Federasyonu Başkan Rana Mehmud Ali, Halk Emek Bürosu Başkanı Manzur Ahmed, PREM Birliği Lideri Hafız Selman Butt ve diğer sendika temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Konferansta sunulan bildirgede, hükümete ulusal kurumların özelleştirilmesinin bir an önce durdurulması çağrısında bulunuldu. Çağrıda bu özelleştirmelerin binlerce işçinin işten çıkarılmasına ve kurumların değerinin çok altında fiyata kaybedileceğine değinildi.

Şimdiye kadar hiçbir hükümetin özelleştirme hakkında bilgi edinmeye yönelik bir ön çalışma yürütmediğine ve hangi kurumların hangi durumlarda özelleştirilmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olunmadığına değinilen bildirgede, ülkede özelleştirme yapılmasına dair bir propaganda başlatıldığına, böylelikle belli bir lobinin çıkarlarının korunması doğrultusunda bu satışların yapılabileceğine ve bu durumun hem yöneticilerde hem de işçilerde işsiz kalma endişesi doğurduğuna da vurgu yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35