banner39

Pakistan'da elektrik kesintisi hayatı durdurdu

Günlük 22 saati bulacak elektrik kesintileri hayatı durma noktasına getirdi

Asya 08.04.2013, 13:29 08.04.2013, 13:29
Pakistan'da elektrik kesintisi hayatı durdurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da yıllardır çözüm bekleyen enerji sıkıntısı, son günlerde doruk noktasına ulaştı. Enerji talebinin ancak yarısının karşılandığı ülkede, elektrik kesintileri günde 22 saate ulaşacak.

Pakistan elektrik kurumu WAPDA, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte elektrik enerjisi açığının hızla arttığı kentlerde 18, kırsal bölgelerde 22 saati bulan kesintilere gitmek zorunda olduklarını açıkladı.

Ülkenin günlük 13 bin megavat enerji talebi olduğunu kaydeden WAPDA, kurulu kapasitenin ancak 7 bin megavat enerji arz edebildiğini bildirdi.

WAPDA, ülkenin en büyük doğalgaz çevrim santralinden biri olan Uch santralini besleyen boru hattına dün militanlarca yapılan saldırının söz konusu enerji açığının daha da büyümesine yol açtığını duyurdu.

Pakistan'da hayatı durma noktasına getiren elektrik kesintileri, ekonomik üretime de darbe vuruyor. İşverenler, yeni kesintilerin sürmesi durumunda toplu işten çıkarmaların başlayabileceği uyarısında bulunurken, çalışanlar da bazı kentlerde yol kapatarak ve lastik yakarak hükümeti protesto ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?