Pakistan'da havayolu krizi devam ediyor

Pakistan'da Özelleştirme karşıtı grev nedeniyle şirketin tüm yerel ve uluslararası uçuşlarının iptal edildiği bildirildi

Pakistan'da havayolu krizi devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Havayolları PIA'nın IMF'ye verilen söz gereği özelleştirilmesi kararından sonra başlayan grev devam ediyor.

Pakistan Havayolları çalışanlarının özelleştirme karşıtı grevinde ikinci gün geride kalırken, şirketin tüm yerel ve uluslararası uçuşlarının iptal edildiği bildirildi.

PIA sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, başta Karaçi, İslamabad, Lahor ve Peşaver Uluslararası Havalimanları olmak üzere, dün planlanan tüm uçuşlar yapılmadı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in aldığı "havayolu şirketi çalışanlarının greve gitmesinin 6 ay süresince yasaklanması" kararına rağmen, şirket çalışanları özelleştirmeye karşı grev başlatmıştı.

GÖSTERİLERDE İKİ KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Pakistan'ın güneyindeki Karaçi kentinde, dün PIA'ya ait çalışanlar, şirketin özelleştirilmesini protesto etmek üzere Cinnah Uluslararası Havalimanı'nda yürüyüş düzenlemişti. Polis ile göstericiler arasında yaşanan arbedede 2 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin ise yaralandığı bildirilmişti.

Göstericilere müdahale eden polisin tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanması bazı kesimlerin tepkisine yol açmıştı. Ancak emniyet kaynakları, hayatını kaybeden yaralılara polis tarafından ateş açılmadığını, konunun araştırıldığını belirtmişti.

GENEL MÜDÜR İSTİFA ETTİ

Söz konusu olayların ardından ise PIA Genel Müdürü Nasser Jaffer katıldığı bir televizyon programında görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan, ulusal havayolu şirketinde devam eden iş bırakma eylemlerinin neden olduğu mali kaybın ise yaklaşık 9,6 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

GREV YAPANLARA HAPİS CEZASI

Pakistan Başbakanı Şerif, bazı PIA çalışanlarının başlattığı greve katılanların bir yıla kadar hapis ile cezalandırılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Pakistan havayolları iptal olan dış seferler için çözümler bulmaya çalışıyor. Uzun süredir yapılamayan Cidde seferleri için Pakistan 4 Boeign 747 kiraladı. Bu arada Karaçinin emniyetinden sorumlu olan özel birlikler komutanı Salı günü yaşanan ve 2 PIA çalışanın ölümüne neden olan gösterilerle ilgili soruşturma açıldığını açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 11:32
banner53
YORUM EKLE

banner39