Pakistan'da Hindistan askeri gözaltına aldı

Pakistan, Keşmir sınır kontrol noktasını geçen bir Hintli askeri gözaltına aldı

Pakistan'da Hindistan askeri gözaltına aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da Keşmir sınır kontrol noktasını geçen bir Hindistan askerinin gözaltına alındığı bildirildi.

Güvenlik kaynaklarınca yapılan açıklamada, silahlı bir Hint askerinin yerel saatle 13.30'da Keşmir sınırının Pakistan tarafında gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınan askerin, 22 yaşındaki Çandu Babulal Çohan olduğu kaydedildi.

Hindistan ordusundan yapılan açıklamada ise bir Hint askerinin sınırın Pakistan tarafına geçtiği doğrulandı. Hintli yetkililer, olayı dün geceki çatışmayla bağdaştırmaktan kaçınırken, her iki taraf da yanlışlıkla sınır ötesine geçişlerin geçmişte de yaşandığını iddia etti.

Öte yandan, yerel medyaya konuşan güvenlik kaynakları dün gece Keşmir sınırında Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan silahlı çatışmada en az 8 Hintli askerin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Kaynaklar, öldürülen askerlerin bedenlerinin henüz Hindistan tarafınca yerlerinden alınmadığını, Pakistan ordusunun ateş etmesinden endişe duyulduğunu ifade etti. Pakistan resmi makamları henüz bu iddiayı doğrulamadı.

Pakistanlı ve Hintli askerler arasında dün gece Keşmir sınırında çıkan silahlı çatışmada iki Pakistan askerinin öldüğü bildirilmişti. Pakistan, askerlerinin, Hintli askerlerin sınır ötesindeki dört noktadan başlattıkları provokasyon ateşine cevap verdiğini belirtmişti.

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle bağımsızlık yanlısı gruplardan Hizbul Mücahidin üyeleri arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Wani'nin öldürülmesiyle, on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Bölgede 2 ayı aşkın süredir devam eden ve Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 90 Keşmirli hayatını kaybetti, 3 binden fazla sivil yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 22:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35