banner15

Pakistan'da Molla Mansur depremi devam ediyor

Pakistan Başbakanı Şerif'in Danışmanı Aziz, Taliban liderinin öldürülmesinin Taliban ile yürütülen barış görüşmelerini olumsuz etkileyeceğini söyledi

Pakistan'da Molla Mansur depremi devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Dış Politikadan Sorumlu Danışmanı Sertaç Aziz, Taliban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’un ölümüyle sonuçlanan ABD'nin insansız hava aracıyla (İHA) yaptığı saldırının Afganistan'da Taliban ile yürütülen barış görüşmelerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Bu nedenle duyduğumuz endişeleri ABD'ye ilettik." dedi.

Aziz, düzenlediği basın toplantısında, Mansur'un ölümünün ardından başlatılan inceleme kapsamındaki DNA testi sonuçlarının kısa zamanda ortaya çıkacağını belirtti.

Saldırıda ölen kişinin üzerinden sahte kimlik çıktığını dile getiren Aziz, "Saldırının ardından toplanan bilgiler, ölen kişinin Mansur olduğunu doğrulamaktadır." ifadesini kullandı.

Saldırının, Afganistan'daki siyasi durumun daha fazla karışmasına neden olduğun söyleyen Aziz, "Bu saldırı, Afganistan'da Taliban ile yürütülen barış görüşmelerini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle duyduğumuz endişeleri ABD'ye ilettik. İki yıl içerisinde barış görüşmeleri iki defa suya düştü. Afganistan'da devam eden çatışmanın çözümü askeri değil. Geçen 15 yılda güç kullanımı sonuç vermedi." diye konuştu.

Saldırının ardından, Afganistan'daki askeri operasyonların ülkedeki ortamı daha fazla zedeleyeceği uyarısında bulunan Aziz, "18 Mayıs'ta Afganistan, Pakistan, ABD ve Çin siyasal uzlaşmanın çözüm yönündeki en sağlam seçenek olduğu üzerinde anlaşmışlardı. Bu anlayışa saygı gösterilmedi. Gücün kullanılması yönündeki yaklaşım, Afganistan'ı daha fazla istikrarsızlığa sürükleyebilir. Bu durum, bölge açısından da olumsuz sonuçlara neden olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Aziz, Pakistan-Afganistan sınırında sızmaların kontrol edilmesi için iki ülke arasında ciddi bir işbirliğinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Pakistan'daki Afgan mültecilerin büyük güvenlik riski oluşturduğunu belirten Aziz, "Teröristler, hain faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla sığınmacıları kullanmaktadır. Bu nedenle Afgan mültecilerin sayısının fazlalığı büyük güvenlik riski oluşturuyor. Afgan mültecilerin dönüşü için uluslararası toplum acilen adım atmalı." dedi.

Taliban lideri Mansur, geçen hafta cumartesi günü Pakistan’ın Belucistan eyaletinde saat 03.45 civarında düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü. ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan-Pakistan sınır bölgesinde Taliban lideri Mansur'u hedef alan hava saldırısı düzenlediklerini açıklamıştı.

Molla Mansur, Taliban yönetimi döneminde Afganistan'da Havacılık Bakanı olarak görev yapmıştı. ABD liderliğindeki NATO güçlerinin askeri müdahalesi sonucu Taliban iktidarının sona ermesinin ardından, örgütünün yönetici şura üyesi olan Mansur, son beş yıl Taliban lideri Molla Ömer'in yardımcısı olarak görev yapmıştı ve örgütün icra işlerine bakıyordu. Örgütün lideri Molla Ömer'in ölmesinin ardından, Afganistan Talibanı, Temmuz 2015'te Mansur’u yeni liderleri olarak belirlemişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 15:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48