Pakistan'da öğretmenlere silah izni

Hayberpaktunhuva eyaletindeki öğretmenler okullarda silah taşıyabilecek

Pakistan'da öğretmenlere silah izni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'daki Baça Han Üniversitesine düzenlenen terör saldırısının ardından, Hayberpaktunhuva eyaleti, öğretmenlerin okullarda silah taşımasına izin verdi.

Çaharsada kentindeki üniversiteye düzenlenen terör saldırısının nedenleri tartışılmaya devam ederken Hayberpaktunhuva eyaleti yönetimi, öğretmenlerin okullarda silah taşıyabileceği kararını aldı. Kararın ardından öğretmenlerin silah taşıma ruhsatını ücretsiz alabileceği duyuruldu. Özel eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin ise ruhsatı ücret karşılığında alabileceği kaydedildi.

Hayberpaktunhuva eyaletinin başkenti Peşaver'de 16 Aralık 2014'te askeri okula düzenlenen saldırıda çoğu çocuk 150 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından eyalet yetkilileri, öğretmenlerin eğitim kurumları içerisinde silah taşımasına izin vermiş ancak bu karar aktivistler ve siyasi partiler tarafından eleştirilmişti. Eyalet hükümeti de kararı iptal etmişti.

Başbakan Navaz Şerif ise saldırının Afganistan'da bulunan bazı unsurlar tarafından yapıldığını ve bu unsurların kendi başlarına hareket ettiğini söyledi. Başbakan Navaz Şerif bu açıklama ile ülkede saldırının arkasında Afgan ve Hindistan istihbaratının olduğu yönündeki iddiaları reddetmiş oldu.
 
Saldırıya uğrayan Baça Han üniversitesi ise bugün yoğun güvenlik önlemleri altında yeniden eğitime başladı. 
f

Eyaletin Çaharsada kentindeki Baça Han Üniversitesine geçen hafta düzenlenen silahlı saldırıda 25'ten fazla kişi hayatını kaybetmiş, 60'ın üzerinde kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 10:18
banner53
YORUM EKLE

banner39