banner15

Pakistan'da ÖİH operasyonu: 105 ölü

Karaçi Havalimanı'na saldırı gerçekleştiren ÖİH'e düzenlenen operasyonlarda 105 kişi öldü

Pakistan'da ÖİH operasyonu: 105 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinde hava saldırıları sonucu Özbekistan İslami Hareketi (ÖİH) mensubu 105 kişinin öldüğü açıklandı.

Pakistan tarafından açıklanan resmi bildiriye göre ÖİH mensupları bölgede kuşatma altına alındı ve Afganistan’a kaçabilecekleri yolları ABD askerleri tarafından kapatıldı. 15 ve 16 Haziran’da gerçekleştirilen hava saldırılarında 105’i ÖİH mensubu olmak üzere 187 kişi öldürüldü.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif hava saldırıları devam ederken Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile telefon görüşmesi yaparak, ondan ÖİH mensuplarının sınırdan geçme yollarının kapatılması konusunda yardım istedi. Afganistan’daki ABD başkomutanı Jozef Danford kendi askerlerinin sınır kontrolünü ellerinde tuttuklarını ve ÖİH’in sınırın her iki tarafına kaçma imkanları bulunmadığını bildirdi.

10 Haziranda Karaçi hava alanına gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi ve 10 saldırgan ölmüştü. Kuzey Veziristan’ı karargâh edinen Özbekistan İslami Hareketi güçleri bu saldırıları üstlenmiş, Pakistan ordusu buna cevaben bölgede geniş kapsamlı askeri operasyonlar başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48