banner15

Pakistan'da Tahir Kadri'den 'devrim yürüyüşü'

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir Kadri, 14 Ağustos'ta 'devrim yürüyüşü' yapacaklarını açıkladı

Pakistan'da Tahir Kadri'den 'devrim yürüyüşü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri, Pakistan Adalet Partisi ile kendi partisinin aynı günde hükümet karşıtı gösteri yapacağını, "devrim yürüyüşü"nün daha önce açıklandığı üzere ay sonunda değil, 14 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu.

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da basın açıklaması yapan Kadri, hükümeti devirmeden, sistemi değiştirmeden kimsenin evine dönmeyeceğini söyledi.

İktidardaki Navaz Şerif hükümetinin sayılı günü kaldığını iddia eden Kadri, taraftarlarını polis tarafından öldürülen destekçileri için "hükümetten adalet umut etmemeye" çağırdı.

Kadri, devrimin ve parlak geleceğin kolay yolla değil, verilen kurbanlar bedeli üzerine inşa edileceğini ifade ederek, 14 Ağustos'ta "zırhlı bir araca binmeyeceğini", Pakistan halkının hakkı için mücadele edeceğini söyledi.

Tahir-ul Kadri'den daha önce 14 Ağustos tarihinde "Özgürlük Yürüyüşü" adı altında başkent İslamabad'da hükümet karşıtı gösteri düzenleyeceğini ilan eden Pakistan Adalet Hareketi Partisi de (PTI) Pakistan Halk Hareketi'nin bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. 

Parti liderlerinden Şah Mahmud Kureyşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kadri'nin bu kararının sevindirici olduğunu ve aynı gün başlayacak protestoların şiddete dönüşmeden devam etmesini umduklarını ifade etti.

PTI sözcüsü Şirin Mazari ise 14 Ağustos'ta yapılacak protesto gösterilerine şiddet bulaşması ve yolundan çıkması durumunda bundan Başbakan Navaz Şerif'in sorumlu olacağını söyledi. Mazari, İslamabad'ın girişlerine yerleştirilen konteynerler ile yolların kapatılmaya çalışılmasını eleştirerek, "O konteynerler derhal kaldırılmalı ve barışçıl gösteriler engellenmemeli" dedi. 

Pakistan Adalet Haraketi lideri İmran Khan, 11 Mayıs 2013 tarihinde yapılan genel seçimlerde kendisine karşı hile yapıldığı iddiasıyla Pakistan'ın bağımsızlık günü olan 14 Ağustos'ta hükümet karşıtı gösteri düzenleyeceklerini açıklamıştı. Haziran ayında ülkeye dönen Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri de daha önce hükümete ağustos ayı sonuna kadar mühlet verdiğini ilan etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 10:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35