banner15

Pakistan'da Türk vekile 'Devlet Nişanı'

Pakistan bu yılki Devlet Nişanı'nın Türkiye'den Ak Parti Van milletvekili Burhan Kayatürk'e verdi

Pakistan'da Türk vekile 'Devlet Nişanı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Pakistan Devlet Nişanı'yla ödüllendirildi. Pakistan'ın Kuruluş yıl dönümü olan 14 Ağustos'ta "Starai İmtiyaz" olarak adlandırılan Pakistan devletinin en büyük ödülü olan Pakistan Devlet Nişanının aralarında Pakistan vatandaşlarının da bulunduğu 7 kişiye verildiği Pakistan makamlarınca duyuruldu.

Daha önce ülkemizden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'a insanlığa ve Pakistan'a yapmış oldukları yardım ve desteklerden ötürü bir benzeri takdim edilen Pakistan Devlet Nişanının bu yılda Türkiye'den TBMM Pakistan Dostluk Grubu Başkanı ve Van Milletvekili Burhan Kayatürk'e verildi.

URDU'CA BİLİYOR

1970 yılında Van'da doğan ve Yüksek Öğrenimini Pakistan Lahore Teknik Üniversitesinde Elektronik mühendisi olarak tamamlayan Burhan Kayatürk, daha sonra Pakistan, Hindistan, Nepal ve Afganistan'da 10 yıl boyunca çeşitli projelerde proje ve bölge müdürü olarak görev yaptı. Çalıştığı tüm bölgeleri coğrafi, kültürel ve siyasi boyutlarıyla çok iyi bilen Kayatürk bu ülkelerle ilgili çalışmalarını halen devam ettirmekte. Aynı zamanda Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneğinin Genel Başkanlığını yapan Kayatürk, geçmişte ilişkilerinin çok gergin olduğu dönemde Pakistan ve Hindistan'ın Büyükelçilerini bir araya getirerek barış adına iki ülke kamuoyuna önemli mesajlar verilmesini de sağlamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 10:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35