banner15

Pakistan'da yakalanan Hint casusun itirafı iki ülkeyi gerdi

Belucistan'da gözaltına alınan üst düzey ajanın, Hindistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı tarafından doğrudan yönlendirildiğini söylemesine Hindistan'dan yalanlama geldi

Pakistan'da yakalanan Hint casusun itirafı iki ülkeyi gerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Hindistan istihbaratı RAW'ın üst düzey ajanını Belucistan'da gözaltına aldı.

Dün videosu yayınlanan ajan, RAW adına çalıştığını ve bazı ayrılıkçı gruplara destek faaliyeti için Pakistan'a geldiğini itiraf etti.

Hindistan ise bu iddiaları reddederek bu kişinin eski bir asker olduğunu ancak İran'da ticaret yaptığını ve İran'dan Pakistan tarafından kaçırılmış olabileceğini iddia ediyor. Ayrıca ajanın açıklamalarını işkence altında yaptırıldığını iddia etti.

GWADAR VE ÇİN EKONOMİK KORİDORU HEDEFTİ

Internet Hizmetleri Halkla İlişkiler (ISPR), Korgeneral Asım Saleem Bajwa,"RAW memurunun amacı Çin Pakistan Ekonomik Koridor (CPEC) kapsamında gelecek projelerin bozmak idi" dedi. "Çin'in Pakistan'da inşa ettiği ünlü Gwadar limanında bulunan beş yıldızlı bir otele saldırı düzenlemek için görevlendirilmişti" açıklaması yaptı.

Pakistan’da ordu sözcüsü Asım Bajva ve Enformasyon Bakanı Pervez Raşid, düzenledikleri basın toplantısında geçtiğimiz hafta Pakistan’ın Belucistan eyaletinde yakalanan ve Hindistan istihbaratına çalıştığı belirtilen ajan Kulbuhşan Yadav ile ilgili videoyu yayınlamıştı.

Bir dönem Hindistan Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan Yadav’ın geçtiğimiz hafta Belucistan eyaletinde ülkede terör faaliyetlerinde bulunma, mezhepsel karışıklık çıkarma ve ayrılıkçı örgütlere finans sağlama suçundan yakalandığı duyurulmuştu. Asım Bajva istihbarat tarafından sorgulanan Yadav’ın, "Hindistan İstihbarat (RAW) Başkanı, Hindistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı tarafından doğrudan yönlendirildiğini" söyledi.

Yadav’ın hedefinin Pakistan-Çin ekonomik koridoru projesini baltalamak olduğunun belirten Bajva, Hindistan’ın Pakistan’ı istikrarsızlaştırmak için aktivitelerde bulunduğuna dair daha net bir delililin olamayacağını aktardı.

Yayınlanan videoda Yadav, 2003 yılında İran’da ticarete başladığını ve Pakistan’da ticaretin kalbi olan Karaçi şehrine girerek 2 yıl boyunca RAW için faliyetlerde bulunduğunu itiraf ediyor.

Öte yandan 2013 yılında Raw tarafından Beloçistan eyaletinde yeniden görevlendildiğini belirten Yadav’ın, yakalandığında İran vizesine sahip olduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48