Pakistan'da yeni bir isim yükseliyor!

Pakistan'da seçine aylar kala, milyonları meydanlarda toplayan Tehrik-i Minhac'ul Kur'an lideri Tahir Kadri, dikkatleri üzerine çekiyor

Pakistan'da yeni bir isim yükseliyor!

Pakistan'ın Lahor şehrinde geçtiğimiz ay iki milyona yakın kişiyi meydanlarda toplayarak hükümete sert eleştirilerde bulunan Tehrik-i Minhac'ul Kur'an Başkanı Seyfulİslam Tahir Kadri, 14 Ocak'ta milyonları ülkenin başşehri İslamabad'a taşıyacak bir mitinge hazırlanıyor.

Pakistan'da mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde tansiyon giderek yükseliyor. Muhalefet ve hükümet mart ayında yönetimi devralması planlanan geçici hükümete kimin başkanlık edeceği ve seçim takvimi konusunda henüz anlaşamadılar. Seçim takvimi beklentisi içinde olan siyasi arenada, geçen ay yaşanan bir gelişmeyse gerilimi bir kat daha arttırdı.

Lahor merkezli Tehrik-i Minhac'ul Kur'an (Kur'an Yolu Partisi) lideri Seyfulİslam Tahir-ul Kadri, düzenlediği mitingde iki milyona yakın kişiyi toplayarak, hükümeti bir an önce seçim takvimini belirlemesi ve güvenilir bir geçiş hükümeti oluşturulması için ikaz etti. Kadri iki hafta içerisinde talepleri yerine getirilmezse, bu kez başkentte benzer bir miting düzenleyeceklerini söyledi.

14 Ocak'ta "milyonlarla İslamabad'a" sloganıyla mitinge hazırlanan Kadri, İslamabad'ı Tahrir Meydanı'na dönüştürecekleri iddiasında. Kadri "Aylardır bunun hazırlığı içindeyim. Bu sistem artık değişmeli. İnsanlar kendilerini yakmaya hazır. Artık yeter diyorlar. Ben sadece onların sesiyim. Pakistan halkının onların sesini duyuracak bir lidere ihtiyacı vardı. Ben de bu yüzden harekete geçtim. 14 Ocak'ta ne pahasına olursa olun İslamabad'da caddeleri dolduracak ve miting alanından isteklerimiz yerine getirene kadar ayrılmayacağız" diyor.

Kadri, başta Dünya Ekonomik Forumu olmak üzere birçok konferansta İslamiyet ve terör ile İslamofobya konulu konuşmalar yapan etkili bir hatip... Kurduğu hareketin, başta İngiltere ve bazı Afrika ülkeleri olmak üzere birçok ülkede temsilciliği bulunuyor. Kadri, Pakistan'ın terörle anılan bir ülke olmasının, sadece kendi menfaatini düşünen politikacıların vurdumduymazlığının sonucu olduğu görüşünde...

Kadri "İslamiyetin terörle hiç bir bağı olamaz. Bugün İslam adına terör eylemi yapanlar, aslında başka güçlerin maşası... Biz bu meseleyi neden çözemedik? Çünkü hükümeti oluşturan politikacılar, parlamento üyelerinin hepsi sadece kendi ceplerini düşünüyorlar. Beş yıl içinde bir terörle mücadele yasası çıkartmayan bir parlamento bu sorunu nasıl çözebilir ki? Biz barışçı bir eylem için İslamabad'a geliyoruz. Ama eğer hükümet demokratik hakkını kullanacak olan halka karşı müdahalede bulunacak olur ve durum kontrolden çıkarsa, bunun vebali Pakistan hükümetinindir. İslamabad'da toplanıp hakkımızı arayacağız. Ben de sesini duyurmak isteyen milyonların taleplerini dünyaya duyurmak için başlarında olacağım" dedi.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 18:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
tahir toprak
tahir toprak - 6 yıl Önce

lk yurt dışı temsilciliğini İngilter de açtığına göre , esas terörün kaynağı batıya yönelik söyleyecek bir çift sözü de olmadığına göre,partisnin ismiyle de kendini kamufle ettiğine göre eh artık bekle beni Pakistan, sana baharı getiriyorum" dyebilir.

suleyman talha
suleyman talha - 6 yıl Önce

Pakistan siyasetine yeni bir dizayn geliyor. Bu adamın yükseldiği falan yok, bazılarının işini kolaylaştıracağı için yükseltiyorlar. Bu adamı kullanıp bir dizayn yapılacağı tahminleri var ama bu iş kanlı mı olacak yoksa kansız mı o belli değil.

banner39

banner36

banner37

banner35