Pakistan'da yine okul baskını: 30 ölü

Pakistan'da bir üniversiteye giren silahlı gruplar çevreye ateş açtı, olay yerine ordu birlikleri sevk ediliyor. İlk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti

Pakistan'da yine okul baskını: 30 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayberpaktunhuva eyaletinin Çaharsada kentinde, silahlı bir grup Baça Han Üniversitesi'nin kampüsüne saldırdı. Eidhi isimli sağlık kuruluşundan yapılan açıklama göre Baca Han üniversitesindeki saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin üniversitede görevli bir profosör olduğu açıklandı. Saldırganlardan dördünün öldürüldüğü açıklandı.

Saldırıyı Pakistan Taliban'ı üstlendi. Hayber Paktunkhwa sağlık bakanı Şevket Ali Yousafzai, "şimdiye kadar 30 kişi öldü 60 kişi yaralandı." Yousafzai, ölü sayısının artacağı konusunda uyardı. Saldırganların bomba yüklü intihar yelekleri giydiğini söyledi. 

Görgü tanıkları, saldırıda militanların üniversite çalışanları ve öğrenciler üzerine ateş açtığını, patlama sesleri duyulduğunu anlattı. Saldırıyı en az 3 saldırganın gerçekleştirdiği ve saldırganların üniversite binasında çatışmaya devam ettiği açıklandı.

3000'den fazla öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitedeki öğrencilerin birçoğunun tahliye edildiği açıklandı. Bugün düzenlenecek bir şiir etkinliği için kampüste 600 ziyaretçi misafir ediliyordu. Pakistan Ordu Sözcülüğü yaptığı açıklamada, askeri birliklerin bölgeye sevk edilmesiyle militanlarla çatışmaların başladığı bilgisini paylaştı.  Sözcülük, 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin kampüsünde militanların kız yurdunu hedef aldıklarını bildirdi. Güvenlik güçleri saldırganların  18 ile 25 yaş arası sekiz kişi oldukları bilgisini verdi.

 Kampüs içerisindeki binaların çatısına askerler yerleştirildiğini ve okul içerisinde arama operasyonlarının devam ettiğini ve şu ana kadar çatışma yaşanmadığını açıkladı. 

Tahliye edilenler, yerel basına yaptıkları açıklamalarda 6-7 saldırgan gördüklerini ve onlarca öğrencinin vurulduğuna şahit olduklarını aktardı.

Acil sağlık ekipleri okulun girişinde müdahale için teyakkuzda bekliyor. Şehirdeki hastaneler yaralılar için kırmızı alarma geçti.

 Saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazeleri, Çaharsada Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 10:13
banner53
YORUM EKLE

banner39