banner15

Pakistan'daki kriz ve Tahir Kadri

Pakistan yeni bir hükümet kriziyle çalkalanırken, Kur'an Yolu hareketinin lideri Tahir-ul Kadri milyonları Lahor'dan sonra İslamabad'da da topladı

Pakistan'daki kriz ve Tahir Kadri

Pakistan yeni bir siyasi krizle karşı karşıya... Başbakan Pervez Eşref hakkında verilen tutuklama kararının ülke siyasetine muhtemel tesirleri tartışılıyor.

Aslında süreç çok önce başlamıştı. Pakistan yüksek yargısı "rüşvet almak ve bu paraları aklamak" ile suçlanan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'yi yargılamak istiyor. Tartışılan konu, Zerdari'nin İsviçre'de bulunan hesaplarının dökümüne ulaşılamaması. Önceki Başbakan Yusuf Rıza Gilanî, anayasal ve uluslararası gerekçeler öne sürerek İsviçre makamlarına müracaat etmemişti. Mahkemenin tanıdığı 1,5 senelik müddette yolsuzluk dosyalarını yeniden açmayan Gilanî'nin bu tavrı onu koltuğundan etti. Gilanî, açılan dava ve aylar süren duruşmalar sonunda suçlu bulundu. Görevdeyken hüküm giyen ilk Pakistan başbakanı olan Gilanî'nin 19 Haziran'da milletvekilliği de düşürülerek yetkileri elinden alındı.

Gilanî sonrasında göreve eski petrol ve enerji bakanı Raja Pervez Eşref geldi. Pervez Eşref, yüksek yargının beklentisi doğrultusunda hareket etti. İsviçre bankalarına, Zerdari'nin mal varlığının detaylarını öğrenmek için mektup yolladı. Bu hamlesine rağmen Eşref'in akıbeti, ordu destekli yüksek yargı ve hükümet arasındaki krizin derinleşmesiyle neticelendi. Yüksek Mahkeme'nin başbakan hakkındaki tutuklama kararı, Eşref'in enerji bakanlığı görevini yaptığı dönemde açılan bir dava sonucunda alındı. Davada Eşref'e yöneltilen suçlama rüşvet almaktı.

Gilanî'den sonra Eşref'i de koltuğundan eden süreç, Pakistan'ın sivil hükümeti ile yargı arasında uzun süredir devam eden çekişmenin parçası... Gözlemciler ordunun da bu ayrılığı desteklediğini iddia ediyorlar. Buna karşılık alınan kararlar "ülke siyasetine müdahale" yorumlarına neden oluyor. Pervez hakkında verilen karar da bu yorumları doğrular nitelikte.

LAHOR'DAN İSLÂMABAD'A

Başbakan hakkında, Yüksek Mahkeme'nin verdiği kararla sarsılan Pakistan'da seçim süreci de işliyor. Sürecin en dikkat çeken ismi "Kur'ân Yolu Hareketi" lideri Tahir Kadri. Hükümete yönelik sert eleştirileriyle öne çıkan Kadri'nin taraftarları, İslâmabad'da büyük bir gösteri düzenlediler. Başkent İslâmabad'a milyonları sürükleyen Tahir Kadri, binlerce kişilik konvoyla pazar sabahı erken saatlerde Lahor'dan yola çıktı.

Kadri'nin yol boyunca durduğu şehirlerde katılımcıların sayısı arttı. "Milyonların yürüyüşü" adı verilen protesto mitinginin yapılacağı İslâmabad'da erken saatlerden itibaren, Cinnah Caddesi dolmaya başladı. Geniş emniyet tedbirleri dikkat çekerken, çevre bölgelerden gelen takviyelerle 10 bin kişilik güvenlik gücü başkentte görevlendirildi.

TAHİR KADRİ İLE ÖZEL RÖPORTAJ

Kadri'nin "seçimleri erteletmek için ordunun desteğiyle harekete geçtiği" söyleniyordu. Ancak Tahir Kadri bu iddiaları kesin dille yalanladı. İslâmabad'daki gösteri öncesi TRT Türk Dünya Gündemi programına özel röportaj veren Tahir Kadri, "gayesinin sistemi değiştirmek olmadığını, yıllardır aynı siyasi gruplar ve ailelerin tekelinde olan yönetimin, halkın ihtiyaçlarını karşılayacak dürüst yöneticilere teslim edilmesini sağlamak" olduğunu söyledi.

Kadri "Arkamda ordu ya da başka bir ülkeden destek olduğu iddiaları tamamen asılsız. Maksadımız seçimleri erteletmek değil, seçim komisyonunda değişiklikler yapılarak, seçim öncesi bazı reformların uygulanmaya konmasını sağlamak. Pakistan tarihine  bakın, siyaset sahnesinde belli aileler vardır. Ülkedeki kast sisteminden yararlanır ve hiç çaba sarf etmeden kastlarından aldıkları oylarla parlamentoya girerler. Çünkü seçim sistemi de ona göre yapılmıştır.  Güçlü olan kişi, listede olan başkalarını seçim komisyonuna eletir ve seçilmeyi garanti eder. Bu hükümette de böyle... Halka verilen bir sözün tutulmadığı gibi, kaynakları da sadece yeniden seçilmek için kullanıyorlar. Bunu durduracağız. Düşünün, milletvekillerinin yüzde 80'i vergi ödemiyor. Yani biz hukuka uymayan kanun koyucularla yönetiliyoruz. Buna nasıl göz yumarız? Hem devletin bütün imkânlarından yararlanın, hem de vergilerinizi ödemeyip, fakir halka ağır vergiler yükleyin. Anayasaya göre bu milletvekillerinin milletvekillikleri geçersiz" dedi.

BARİYERLERİN ÖNÜNDE

Sabaha karşı İslamabad'a ulaşan Tahir Kadri, göstericilerin şehre girmesini engellemek için kurulan bariyerlerin kaldırılmasını istedi. Gece geç saatlerde on binlerce kişi, dualar ve Kadri'nin lideri olduğu Kur'ân Yolu Hareketi'nin marşlarıyla parlamento bölgesine yürüyüşe geçti.

Sabaha karşı saat 03.00 sularında Cinnah Caddesi'ne ulaşan Tahir Kadri, kendisi için hazırlanan kürsüye çıkarken, kurşun geçirmez yelek giydi. Taraftarlarının büyük tezahüratıyla karşılanan Kadri, demokratik haklarını arayan Pakistan halkının bu barışçı hareketinin baltalanmamasını istedi.

Kadri "Buradan parlamento üyelerine ve içişleri bakanı Sayın Malik'e sesleniyorum. Biz buraya kavga etmek için gelmedik, halk anayasal haklarını aramak için burada... Bizi engellemeyin, bariyerlerle durdurmayın. Neler talep ettiğimize bakın, eğer kısa süre içinde bize izin vermezseniz halkı karşınıza alacaksınız. Yürüyüş bitti, şimdi devrim başladı. Bu hükümetin başarısızlığı ortada. Ordumuzu harcadılar. Ülkemizin bağımsızlığını ve coğrafî sınırlarını korumakla yükümlü olan ordumuzun adını kötüye çıkardılar. Hükümet ülkeyi öyle bir hale soktu ki, artık ordu bile bir şey yapamıyor. Bağımsız ve yüce yargı kurumumuz önemli kararlar alıyor. Ancak hükümet bunları uygulamıyor. Bunun yerine sadece eleştiriyorlar" dedi.

"Yolsuzlukların siyasette yerinin olmadığını" söyleyen Kadri, destekçilerinin isteseler hükümeti birkaç saat içinde devirebileceklerini "ama barıştan yanayız" dedi.

Konteynırlarla kurulan barikatları aşan on binlerce kişi, parlamento binası yakınlarındaki oluşturulan son bariyerlere kadar yürüyüşlerini sürdürdü. Ardından sabahı bekleyen grup, cadde üzerinde ve yol kenarında yere serdikleri şilteler ya da yorganlar üzerinde uyudular.

Gece bu atmosferin yaşandığı İslâmabad, sabahın erken saatlerinde silah sesleri ve patlamalarla sarsıldı. Gerilimin nedeni, polisin göstericilere müdahalesi ve Tahir Kadri'ye yönelik tutuklama teşebbüsüydü. Fakat bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 18:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35