Pakistan'dan BM'ye Keşmir mektubu

Pakistan, BM Genel Sekreteri'ne bir mektup yazarak Hindistan'ın Keşmir'de bu yıl içerisinde 234 kez ateşkesi ihlal ettiğini belirtti

Pakistan'dan BM'ye Keşmir mektubu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan, son günlerde gerginliğin arttığı Keşmir bölgesindeki sorunun çözümü için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a mektup gönderdi. 

Başbakanın Milli Güvenlik ve Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a gönderdiği mektupta, Keşmir sorunun çözümü için BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının uygulanması çağrısında bulundu. 

Mektubunda, Hindistan ve Pakistan güçleri arasında son günlerde Keşmir bölgesinde çıkan çatışmalara dikkati çeken Aziz, Hindistan'ın ateşkes anlaşmasını bozduğunu belirterek Cammu ve Keşmir bölgesinde artan gerilime dikkati çekti.

Hindistan'ın bu yıl 234 kez ateşkes ihlalinde bulunduğunun altını çizen Aziz, gerilimin Hindistan tarafından tırmandırıldığını, 1-10 Ekim'de 12 sivilin hayatını kaybettiğini, dokuzu asker 63 kişinin yaralandığını kaydetti.

Aziz, Ban'ın 9 Ekim'de iki ülke arasındaki anlaşmazlığın barışçı görüşmeler yoluyla çözülmesi konusunda yaptığı açıklamaya desteğini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 10:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35