banner15

Pakistan'dan BM'ye Keşmir şikayeti

Pakistan, Hindistan parlamentosuna sunulan yasa tasarısıyla ilgili BM'ye şikayette bulundu

Pakistan'dan BM'ye Keşmir şikayeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan, Hindistan meclisinde Keşmir konusunda sunulan yasa tasarısıyla ilgili Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayette bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Pakistan'ın BM Daimi Temsilciliğinin, BM Genel Sekreterliğine ve BM Güvenlik Konseyi Başkanlığına bir mektup gönderdiği ve Hindistan hükümetinin mecliste görüşülmek üzere sunduğu Mekansal Yönetmelik Bilgisi yasa tasarısından duyulan endişenin dile getirildiği belirtildi.

Açıklamada, Hindistan'ın Keşmir konusunda BM kararlarını ihlal ettiği ifade edilerek, tasarının mecliste onaylanması halinde Cammu Keşmir'i 'tartışmalı topraklar' olarak nitelendirenlerin cezalandırılacağına dikkat çekildi.

Mektupta, Hindistan'ın uluslararası hukuka aykırı davranmasının önüne geçilmesi, Keşmir'de bağımsız ve tarafsız bir referandum düzenlenmesinin sağlanması çağrısında bulunuldu.

Hindistan ise Pakistan'ın tepkisini kabul etmeyerek, tasarının, Hindistan'ın iç hukukunu ilgilendirdiğini savundu.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup, "Bu, Hindistan'ın iç meselesidir. Cammu Keşmir Hindistan'ın bölünmez parçasıdır." ifadesini kullandı.

Ülkede Google gibi internet arama motorlarından dijital haritaların temin edilmesini etkileyecek Mekansal Yönetmelik Bilgi yasası muhalif gruplar tarafından sert dille eleştiriliyor.

Yasa çerçevesinde her tür mekansal bilgi, uydu vasıtasıyla alınan harita, ham data veya fotoğraf kullanımının yasaklanması, yasayı çiğneyenlerin para cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48