banner39

Pakistan'dan Çin'e Gwadar güvencesi

14. ŞİÖ toplantısında bir araya gelen Çin ve Pakistan Dışişleri Bakanları iki ülkenin siyasi ve ekonomik işbirliğine yönelik isteklerini açıkladılar, Pakistan Dışişleri Bakanı Şerif, stratejik öneme sahip Gwadar liman projesi için güvenlik sözü verdi

Asya 15.12.2015, 15:20 15.12.2015, 15:20
Pakistan'dan Çin'e Gwadar güvencesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Başbakanı Li Keqiang, 14 Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantıları için ülkesine gelen mevkidaşı Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile Çin'in Henan eyaletinin başkenti Zhengzhou (Çengçou) şehrinde biraraya geldi.

Li, Çin ve Pakistan'ın iki ülkenin önemli çıkarlarını ilgilendiren konularda üst düzeyde karşılıklı siyasi güven ve çok yönlü işbirliği olduğu vurguladı. Li," Çin, Pakistan ile ikili ilişkileri ilerletmek için çalışmaya istekli" açıklamasında bulundu.

Li, enerji, ulaşım altyapısı ve sanayide Gwadar liman projesi ile ilgili işbirliğinin öncelikli olduğunu, Çin ile Pakistan arasında ekonomik koridor oluşturulmasını teşvik etmek için her iki ülkeye de çağrı yaptı.

Navaz Şerif de Çin ile ilişkilerini geliştirilmesi için kararlı olduklarını ifade etti.
Projenin uygulanması safhasında Çinli personelin güvenliğini sağlanacağını teminat verdi.

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde bulunan Gwadar Limanı'nın inşaatı ve yönetmenliği Çin şirketlerine devredilmişti. Çin, batısındaki Şinkiyang bölgesinde yer alan ipek yolunu Gawadar Limanı'na kadar uzatarak, ticaretini geliştirmeyi amaçlıyor. Pakistan'ın güneybatısında bulunan liman, Hürmüz Körfezi'nin girişinde bulunuyor. Liman bu özelliği ile stratejik bir öneme sahip.

Çin'in ise Hindistan'ın Malakka Boğazı'ndaki tehditlerine karşılık olarak Arap Denizi'ndeki Gwadar Limanı'na yerleşme stratejisi izlediğini belirten Muhammed Sadık, Hindistan'ın buna karşılık Belucistan'da bulunan ayrılıkçı gruplara yardım ederek, söz konusu liman projesini sabote etmeye çalıştığını öne sürülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?