banner39

Pakistan'dan Taliban'la barış görüşmesi kararı

Ulusal güvenlik toplantısında, Taliban'la barış görüşmelerine başlanması konusunda görüş birliğine varıldı

Asya 09.09.2013, 16:24 09.09.2013, 16:39
Pakistan'dan Taliban'la barış görüşmesi kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ülkede yaşanan ''terör'' sorununun çözümü için önceliklerinin Taliban'la müzakere olduğunu belireterek, ulusal güvenlik için tüm partileri siyasi çıkarları bir yana bırakarak birlikte hareket etmeye çağırdı.

Başbakanlıkta düzenlenen ulasal güvenlik toplantısında, parti liderleri, kanaat önderleri, Genelkurmay Başkanı Parvez Aşraf Kiyani, İstihbarat Müsteşarı Zahirul İslam, İçişleri Bakanı Choudhry Nisar Ali biraraya geldi.

Toplantıda muhalefet partilerilerinin liderleri ve kanaat önderlerine seslenen Başbakan Şerif, siyaseti bir tarafa bırakıp başta ''terörle mücadele''de olmak üzere ülkenin içinde bulunduğu sorunları aşmak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan'ın ''teröre'' 40 binden fazla kurban verdiğini vurgulayan Başbakan Navaz Şerif, ''Terör nedeniyle büyük sorunlarla karşı karşıyayız. 40 binden fazla vatandaşımız terörün kurbanı olmuş, ülke ekonomimiz de ciddi zarara uğramıştır. Biz bu sorunu barış müzakereleriyle çözmek istiyoruz çünkü ekonomimizi, demokrasimizi ancak barış ve istikrar yoluyla güçlendirebiliriz ve 21. yüzyılın güçlü devleti olabiliriz'' diye konuştu.

Toplantıya katılan tüm partilerin liderleri ve kanaat önderlerinin desteğiyle Taliban'la barış görüşmelerine başlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?