banner15

Pakistan'ın çay ve çayhane kültürü

Türkler gibi Pakistanlılar için de çay, günlük hayatın olmazsa olmazlarından. Ülkede en çok içilen içeceklerin başında çay geliyor. Çayhaneler de, gün boyu çay içmek ve sohbet etmek isteyenlerin buluşma adresi.

Pakistan'ın çay ve çayhane kültürü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan’da en fazla içilen sıcak içeceklerin başında çay geliyor. Ülkede her ne kadar çay üretimi yapılmasa da Pakistan dünyada en çok çay içen ülkeler sıralamasının ilk basamaklarında. Eyalet sistemi ile yönetilen ülkede neredeyse her eyaletin kendine has çay yapım şekli var. Ülkede genellikle siyah çay içiliyor. Ancak yeşil çayı tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla.

Pakistan’ın nüfusu en kalabalık eyaleti Pencab’ta ise genellikle sütlü çay içiliyor. Sütlü çay 1800’lü yıllardan itibaren yaklaşık 100 yıl İngiliz sömürüsünde kalan ülkede yerleşen bir gelenek. Sütlü çay için genellikle siyah çay tercih ediliyor. Kaynamış sütün içerisine siyah çay ekleniyr. Daha sonra bu süte şeker ekleniyor. En son ise çay ve süt karışımı süzgeçten geçirilerek ikram ediliyor.

KUZEY BÖLGESİ YEŞİL ÇAY İÇİYOR

Ülkenin kuzey eyaleti olan Hayber Peştunhuva’da ise daha çok yeşil çay tercih ediliyor. Kaynamış suya eklenen yeşil çayın içerisine nane ve yeşil kakule ekleniyor. Yeşil çay genellikle şekersiz içiliyor.

Pakistan’ın gözde çaylarından birisi de Keşmir Çayı. Bölgeye özgü çaylardan yapılan Keşmir Çayı pembe renkli. Bu çayda su, tuz ve süt de kullanılıyor. Keşmir çayı genellikle kış aylarında içiliyor. Çayın gözde olduğu Pakistan’da çayhanelerin de önemli bir yeri var. Bu mekanlar Pakistanlılar’ın buluşma adreslerinin başında geliyor.

Genellikle yol kenarlarına kurulmuş olan çayhaneler doyumsuz sohbetlerin adresi. Hem fiyatların uygunluğu hem de çayların lezzeti nedeniyle birçok Pakistanlı yol kenarındaki çayhaneleri tercih ediyor. Pakistan’a özgü çayhaneler müşterilerinin damak tadına uygun olan çayları yapmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 16:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48