banner39

Pakistan'ın insan hakları karnesi zayıf

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Pakistan'la ilgili hazırladığı rapor ülkenin insan hakları konusunda çok zayıf olduğunu gösteriyor

Asya 11.12.2012, 14:08 11.12.2012, 14:08
Pakistan'ın insan hakları karnesi zayıf

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'ın insan hakları konusundaki karnesi kırıklarla dolu. Yıllarca darbeler, şiddet ve siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü ülke 2013 mayısında tarihinde ilk kez kesintisiz bir süreçte seçimlere giriyor. Ancak ülkenin içinde bulunduğu tablo, insan hakları ihlallerinin  çözümü anlamında şimdilik pek de ümit verici görünmüyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün 2012 yılı raporu Pakistan için karamsar bir tablo çiziyor. Raporda özellikle Belucistan'da  Beluc ve Peştun gruplar arasında yaşanan etnik çatışmalar ve cinayetlerle güvenlik güçlerince gözaltına alınan ve ardından bir daha haber alınamayan kayıplara vurgu yapılıyor. Belucistan'da ayrılıkçı Beluc hareketine karşı 2006 yılında başlatılan askerî operasyonların ardından bölgede adam kaçırma, etnik cinayetler ve gözaltında kayıp vak'alarında büyük artış yaşandı. Etnik cinayetlerde 200 kişinin hayatını kaybettiği eyalette, 400 kişi de gözaltındayken kayıplara karıştı.

Belucistan'da yaşanan kayıp vak'alarındaki artış Birleşmiş Milletler'i de harekete geçirdi. Ekim ayında konuyla ilgili bir komisyon görevlendiren Birleşmiş Milletler bölgede incelemelerde bulundu. Ancak komisyonun kayıplarla ilgili açıklamaları ve üstü kapalı olarak Pakistan güvenlik güçlerinin suçlanması Pakistan tarafının tepkisine yol açtı.

Ülkedeki insan hakları sicilini menfi etkileyen bir başka durum ise, dinî gruplara karşı yapılan saldırılar. 2012 yılı içinde 1000'e yakın Şii saldırılarda öldü. Ayrıca Hıristiyan ve Hindu azınlıklar da sık sık uğradıkları saldırılara maruz kalıyor. Ülkede töre cinayetleri ve yüzlerine asit dökülerek yakılan kadınlarla ilgili vak'alar da Pakistan'da neredeyse olağan karşılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü