banner39

Pakistan'ın yeni başbakan adayına tutuklama talebi!

Pakistan'da Gilani'nin yerine aday gösterilen Tekstil bakanı Şahabuddin için tutuklama kararı çıkarıldı

Asya 21.06.2012, 11:41 21.06.2012, 12:43
Pakistan'ın yeni başbakan adayına tutuklama talebi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari tarafından Başbakanlık koltuğuna aday gösterilen Tekstil Bakanı Makhdum Şahabuddin hakkında Yüksek Mahkeme uyuşturucu kaçakçılığından tutuklama emri çıkardı.

İktidardaki Pakistan Halk Partisi (PPP), Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari hakkında yolsuzluk soruşturmasını başlatmayarak kanunlara itaatsizlikle suçlandığı davadan 26 Nisan'da mahkûm olan Gilani'nin başbakanlık görevi ve parlamento üyeliğinin önceki gün mahkeme tarafından elinden alması sonrasında yeni bir isim üzerinde anlaşma sağlamış, Tekstil Bakanı Makdum Şahabuddin'in yeni başbakan olmak üzere aday gösterileceği açıklanmıştı.

BBC, bu açıklamanın hemen ardından, bugün yapılması beklenen oylama öncesi Şahabuddin hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin tercihi olan Şahabuddin hakkındaki kararın Sağlık Bakanı olduğu dönemde yöneltilen yasadışı ilaç ithalatı suçlaması ile bağlantılı olduğu bildirildi. Şahabuddin'in, ülkeye bir tür amfetamin olan efedrin sokulmasıyla alakası olduğu iddia ediliyor.

Tutuklama kararının Cuma günü yani yarın yapılması beklenen oylama öncesi Şahabuddin'in adaylığını nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Şahabuddin hem öldürülen Başbakan Benazir Butto, hem de Gilani'nin kabinesinde yer almıştı.

Milletvekili de olan Şahabuddin, memleketi Güney Pencap'ta Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) başında. Devlet televizyonu ayrıca, Şahabuddin'in görevi kabul etmemesi olasılığına karşın, diğer bir bakan Raja Pervez Aşraf'ın yedek aday olarak tutulacağını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?