Pakistan'ın yeni politik yüzü: Tahir Kadri

Pakistan'da siyasi kriz yaşanırken birden bire ortaya çıkan, tüm dünyanın merak ettiği hem dini hem siyasi lider Tahir Kadri'nin ilginç bir portresi...

Pakistan'ın yeni politik yüzü: Tahir Kadri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da sivil hükümet ile yargı arasında uzun süredir devam eden çekişmenin arasından daha önce uluslararası kamuoyunun tanımadığı bir isim çıktı.

Kur'an Yolu Partisi'nin lideri, uluslararası barış elçisi ve hukuk profesörü olan bir isim; Muhammed Tahir Kadri. Kanada'dan dönerek Pakistan'da siyasi mücadele başlatan Kadri'nin kim olduğu ve kim tarafından desteklendiği merak ediliyor. Kendisine yöneltilen dış destek alıyor, iddialarını ise o yalanlıyor...

BİRELVİ EKOLÜ 

Muhammed Tahir Kadri, 19 Şubat 1951'de Pakistan'ın Cenk şehrinde doğdu. Kadri çocukluğunun ilk dönemlerinde Cenk'de bir Hristiyan okuluna gitti. İlerleyen yaşlarda Hadis üzerine çalışmaya başladı.

Pencab Üniversitesi'nde akademik hayatına başlayan Kadri, hukuk alanında öğrenim gördü. 1974 yılında lisansını bitirdi ve aynı bölümden yüksek lisans yaptı. Kadri yine aynı üniversitede İslam Hukuku üzerine doktora yaptı.

Muhammed Kadri'nin, Hind alt kıtasının en önemli dini hareketlerinden Sufi Birelvi geleneğinden olduğu biliniyor.  Tahir Kadri, Urduca, Puncabi, İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor.

MİNHAC'UL KUR'AN

Tahir Kadri 1981 yılında uluslararası alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu olan Minhac'ul Kur'an (Kur'an Yolu) örgütünü kurdu.

Örgütün amaçları arasında, çeşitli cemaatler arasındaki iletişim boşluğunu aşmak, dinlerarası iletişim geliştirmek ve gençlerin klasik İslam eğitimini alması bulunuyor.

Organizasyon tam 90 ülkede faaliyet gösteriyor.

2011 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi, örgüte danışmanlık statüsü verdi.

Kadri, ayrıca Minhac Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı'da yürütüyor.

POLİTİK GEÇMİŞ

Kadri, 1989 yılının Mayıs ayında Pakisan Avami Tahrik Partisi (PAT)'ni kurdu. Partinin başlıca amaçları arasında eğitimde fırsat eşitliği, insan haklarına saygı bulunuyordu. PAT üyeleri 1990 genel seçimlerine itiraz etti. Bu seçimlerde Kadri, Ulusal Meclis üyesi olarak seçilmişti. Kadri, 2004 yılının sonlarında görevinden çekildi.

İNTİHAR SALDIRILARINA KARŞI FETVA

Kadri 2010 yılında intihar saldırılarına karşılık 600 sayfalık bir fetva yayınladı. Hadislerin ve İslami kaynakların temel alındığı bu fetvada, İslam'ın barışa verdiği önem ve dinin intihar saldırısını yasakladığı anlatıldı. Bu fetva daha sonra ülkedeki silahlı grupları hükümetin tasfiyesi sırasında kullanıldı. Kadri, 2012 yılında Hindistan'a giderek fetvayı kitap olarak yayınlama çalışmalarına girdi. 

"MEDİNE VESİKASI"

Tahir Kadri, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerin İslam Devleti olduğunu savunarak tartışmalara neden oldu. Ancak bu ülkelerin özgürlüğe, küresel insan haklarına, sosyal refaha, kadın ahaklarına ve azınlık haklarına saygı duymasından yana.

Kadri, Hz.Peygamber'in Müslümanların ve Medine'de yaşayanların hak ve sorumluluklarını yazdığı 'Medine Vesikası'nı ilk anayasa olarak görüyor ve bunun İslam tarihindeki insan haklarını koruyan ve içeren bir belge olduğunu savunuyor.

KANADA'DAN DEMOKRATİK DÖNÜŞ

Aralık 2012'de Pakistan'a dönüş yapan Kadri, 'demokratik devrim' çağrısı yapmaya başladı.

Tahir-ul Kadri, düzenlediği mitingde iki milyona yakın kişiyi toplayarak, hükümeti bir an önce seçim takvimini belirlemesi ve güvenilir bir geçiş hükümeti oluşturulması için ikaz etti.

Ardından onbinlerce gösterici de İslamabad'da geçtiğimiz hafta oturma eylemi başlattı ve dün söz konusu eylemlere son verildi. 

Gösterilere alt sınıflardan ve orta sınıftan olmak üzere Mianwali, Gujar Han, Kuetta, Peşavar, FATA, Layah, Multan, Lahor, Karaçi gibi şehirlerden binlerce kişi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 18:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
TANER
TANER - 6 yıl Önce

Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler artık önceden tahmin olarak yürütttüğümüz ılımlı islam modeli ile alaklı iddiaları doğrulamakta. Gelenler nedense islamcılar, geliyorkende demokratikleşmeden bahsederek geliyorlar. yani amerikanın söylediklerini bir şekilde içine islamca da bir şeyler kataraktan insnalara aktarıyorlar. insanlar bu duruma nasıl razı geliyorlar çok tuhaf. siz ne dersiniz.

HALİL KAYA
HALİL KAYA - 6 yıl Önce

AMERİKACİ GİBİ

banner39

banner36

banner37

banner35