banner15

Pakistanlı muhalif lider: Navaz Şerif de tutuklanır

Pakistanlı muhalif lider Zerdari, gözaltı süresini 90 güne çıkaran kanun tasarısının kaulü halinde ülkenin başbakanı Navaz Şerif'in de tutuklanacağını öne sürdü

Pakistanlı muhalif lider: Navaz Şerif de tutuklanır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da 'terör'le mücadeleyi öngören Pakistan Nizamını Koruma Kanunu ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Bilawal Butto Zerdari, kanunun bu haliyle geçmesi halinde ülkenin başbakanı Navaz Şerif'in de tutuklanması gerektiğini söyledi.

Zerdari, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Kanunun bu haliyle geçmesi halinde Navaz Şerif de tutuklanır. Umarım Senato doğru olanı yapar ve düzenlemenin kanun haline geçmesine izin vermez" ifadelerini kullandı.

Pakistan Ulusal Meclisinde terörle mücadele kanununun onaylandığı sırada muhalefet temsilcileri, yasa metinlerinin kopyalarını havaya fırlatarak parlamentodaki oturumu terk etmişti. Yasa, muhalif temsilcilerin yokluğunda onaylanmıştı.

Yasayla ilgili ağır eleştirilerde bulunan Pakistan muhalefetinden Tekrik-i İnsaf Partisi Başkan Yardımcısı Şah Mahmud Kureyşi, yasayla birlikte Pakistan'ın bir polis ve asker devleti haline geldiğini, yasayı insan haklarına aykırı bulduklarından iptali için Pakistan Yüksek Mahkemesi'ne başvuracaklarını söylemişti.

Sert tedbirler öngören kanun, gözaltı süresini de 90 güne çıkarıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 16:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35