Papa ve Rus Patriği bin yıl sonra görüşüyor

Katoliklerin Ruhani lideri Franciscus ve Rus Ortodoks Patriği Kirill Küba'da bir araya gelecek

Papa ve Rus Patriği bin yıl sonra görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Rus Ortodoks Kilisesi’nin dini önderi Patrik Kirill’le önümüzdeki hafta Küba’da bir araya gelecek. Bu görüşme, doğu ve batı Hristiyanlığının bölündüğü 11. yüzyıldan sonraki ilk görüşme olacak.

Görüşmenin, Papa Francis’in Meksika ziyareti sırasında uğrayacağı Küba’da gerçekleşeceği bildirildi. Görüşme için uzun süredir girişimlerde bulunulduğu ve görüşmenin bağımsız bir bölgede olması istendiği belirtildi.

Franciscus altı günlük ziyaret için Meksika’ya yapacağı ziyaret sırasında Patrik Kirill ile görüşmek için Küba’da iki saatliğine mola verecek. Görüşmenin ayarlanmasında Küba lideri Raul Castro’nun da katkısının olduğu ifade ediliyor.

Papa Francis, 2014 yılında da Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Ekümenik Patrik Bartholomeos'la birlikte, başta Katolik ve Ortodokslar olmak üzere bütün Hristiyanların birliğine yönelik kararlılık deklare edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 17:21
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fethi
Fethi - 5 yıl Önce

Bunlar bin yıldan sonra tekrar görüştüğüne göre büyük bir şeyler planlıyorlar. Her ihtimale karşı hazırlıklı olmak lazım.

banner39