banner15

Pasifik anlaşmasının detayları ortaya çıktı

ABD'nin 12 ülke ile ticari anlaşmları kapsayan Trans Pasifik anlaşmasının metni açıklandı. Anlaşma ticaretten işçi haklarına kadar birçok maddeyi içeriyor

Pasifik anlaşmasının detayları ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in Asya'da artan ekonomik ve siyasi nüfuzu ile mücadelede ABD Başkanı Barack Obama için oldukça önemli olan Trans-Pasifik olarak anılan(TPP) anlaşması bugün imzalandı.

ABD öncülüğünde Pasifik'e kıyısı olan 12 ülke tarafından gizlice imzalanan Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) anlaşmasının ayrıntıları bugün açıklandı. Anlaşmada işçi haklarından mülkiyet sahipliğine kadar ortak düzenlemeler bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Malezya, Brunei, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda, Peru, Şili ve Singapur'un olduğu taraflar arasında TPP Trans Pasifik anlaşmasının metni bugün kamuoyuna sunuldu. Obama'nın ticaret temsilcisi Michale B.Froman 2009 yılından bu yana müzakereleri devam eden en kapsamlı anlaşma olduğunu açıkladı.

Anlaşmaya imza atan ülkeler işçi haklarından fikri mülkiyet haklarına kadar bir dizi başlıkta ortak standartlara tabi olacak. Anlaşmadaki maddeler küresel ekonomiyi etkileyen ülkelerin yüzde 40'ının önündeki ticari engelleri sona erdiriyor. Taraflardan Vietnam, ABD'nin İşçi Hakları Şartlarını kabul etti.

Anlaşmada, bazı ABD'li senatörlerin istediği, kur manipülasyonlarının ticaret yaptırımları ile cezalandırılması ve biyolojik ilaçların üretimi için tekel periyodu belirleme gibi maddelerin yer almadığı belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Asya savunuculuk direktörü John Sifton, , anlaşmanın teorik olarak uygulanabilir iken, pratikte uygulanabilir olmadığını savundu. Sifton, "Bu anlaşma tam anlamıyla insanları öldürecek, anlaşmanın doğrudan bir sonucu olarak, sağlık sistemlerinde insanlar için hayat kurtarıcı ilaçları sağlamak mümkün olmayacaktır." dedi.

TPP'den Malezya ve Vietnam gibi ihracata ve sanayiye dayalı ülkeler faydalanabilecek. TTP'nin Asya'daki gelişmekte olan ülkelerden Endonezya ve Filipinler'i kötü etkileyeceği, bu nedenle bu iki ülkenin de ortaklığa katılmak istediği iddia ediliyor.

Japonya ise, Fransa'ya koyduğu ticaret engellerini kaldırma sözü veriyor. Malezya ise alkollü içeceklere koyduğu ithalat yasağını ilk kez kaldırıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 09:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35