banner15

Patani, Ramazan'a silahlı saldırılarla girdi

Patani'de sabah namazını camide kılan cemaatin üzerine ateş açılması sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralandı

Patani, Ramazan'a silahlı saldırılarla girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland’ın Müslümanların çoğunluğu oluşturduğu güney eyaletlerinden Patani’de bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Polis Albay Banyavat Petraçum, bir grup saldırganın camide sabah namazını kılan cemaatin üzerine ateş açması sonucu beş kurşun isabet eden 66 yaşındaki bir kişinin olay yerinde öldüğünü söyledi. Banyavat, saldırıda yaralanan bir kişinin de hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını kaydetti. Olay yerinden kaçan saldırganların, hangi gruba mensup oldukları henüz açıklık kazanmadı.

Ramazan ayına dün girilen Tayland’ın güneyi önceki gece yarısından itibaren çeşitli saldırılara sahne oldu. Narativat eyaletinin Tak Bai bölgesinde önceki gece yarısı düzenlenen saldırıda 2 polis hayatını kaybetmişti. Orduya mensup askerlerce Ekim 2004’te açılan ateş sonucu 80 Müslüman gencin hayatını kaybettiği Tak Bai, şiddet olayları açısından ülkedeki en hassas bölgeler arasında yer alıyor.

Ramazan ayının ilk günü olan dün de Narativat’ın Ran-ngae bölgesinde iki bombalı saldırı düzenlendi. Ayrıca, Yala eyaletinde bir köylüye, Pattani eyaletindeyse bir köy muhtarına silahlı saldırı düzenlendi.

Tayland ordusu ve polisi, genellikle şiddet olaylarında artış görülen ramazan ayı boyunca  ana yollarla, kent ve kasabaların giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları kurarak güvenliği artırıyor.

Geçmişte camilere ve Müslüman dini liderlere yönelik çok sayıda saldırının, çeteleşerek kanun dışına çıkmış, sivil giyimli güvenlik gücü mensuplarınca düzenlendiği ortaya çıkarılmıştı.

Bölgedeki durum, 22 Mayıs'ta askeri cuntanın darbeyle yönetime el koymasının ardından Güney Sınırı Yönetim Merkezi’nin ordunun denetimine bırakılması üzerine daha da istikrarsızlaştı.

Tayland’ın güneyinde, Müslüman çoğunluğun yaşadığı Yala, Pattani ve Narativat eyaletleri, 1909 yılına kadar Malay Sultanlığı’na aitti. Söz konusu eyaletler, 1909'da İngiltere ile o zamanki adı Siyam olan Tayland arasında imzalanan anlaşmayla Tayland toprakları arasına katılmalarının ardından direnişçi Müslümanların eylemlerine sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48