banner15

Patani'de kadın polislere başörtüsü hakkı

Tayland yönetimi, Patani bölgesinde yaşayan kadın polislere başörtüsü giyme yetkisi verdi

Patani'de kadın polislere başörtüsü hakkı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Patani'de Müslüman kadın polislere yakın zamanda görev sırasında başörtüsü ve uzun kollu üniforma giyebilme imkânı sunulacak.

Tayland Polis Müdürlüğü, Patani Merkezi İslam Komitesi tarafından Müslüman kadın polislere görev sırasından başörtüsü takma izni verilmesi teklifini kabul etti.

Teklifi değerlendiren polis komisyonu başkanı General Jate Mongkolhutthi, komisyonun öneriyi kabul ettiğini ve son onay için Tayland Milli Polis Şefi'ne sunulacağını belirtti.

Mongkolhutthi'ya göre dikkat edilmesi gereken en büyük hususun takılacak başörtü ile polis üniformasının aynı renk olması. Müslüman kadın polislere başörtüsü dışında görev sırasında uzun kollu giysi, uzun etek veya pantolon giyebilme imkânı da verilecek.

Öneriyi sunan kurumun yaptığı araştırmaya göre, ülkedeki 100 Müslüman kadın polisten 60'ı görev sırasında başörtüsü takmak istiyor.

Tayland'ın güneyindeki Patani'de halk Müslümanlardan oluşuyor. Patani Müslümanları uzun yıllar Budist Tayland yönetimine karşı mücadele verdi. Tayland yönetiminin kararı, Müslümanlarla yakın zamanda başlatılan barış görüşmelerinin parçası olarak değerlendiriliyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 15:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35