Patani'de Müslümanlar bağımsızlık istiyor

Tayland'ın güneyindeki Patani bölgesinde yaşayan Müslümanlar, barış müzakerelerinde bağımsızlık için yönetime baskı yapacaklarını açıkladı

Patani'de Müslümanlar bağımsızlık istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tayland'da yönetimle barış görüşmeleri yürüten Barisan Ulusal Devrimci Güçleri (BRN) bağımsızlık talebi ve başka konularda hükümete baskı yapacağını açıkladı. Ortaya çıkan yeni durumun Malezya'da süren görüşmeleri sona erdirebileceği bildiriliyor. Yönetim ise Youtube'da yayınlanan BRN açıklaması hakkında henüz yorum yapmadı.

Videoda BRN liderlerinden Hasan Taib, ''En uygun şekilde kendi hükümetimizi kurmak istiyoruz.'' diyor. Başka bir BRN lideri Abdülkerim Halib ise yönetimden isyancılarla ilgili bütün adli suçlamaların düşürülmesini ve tüm tutukluların serbest bırakılmasını istiyor. Açıklamalarda BRN eylemlerinin ''sömürgecilik sona erene kadar süreceği'' de belirtiliyor.

Tayland Genelkurmay Başkanı ise videonun önceki tutumlarını değiştirmediğini ve bütün isyancıları ''Tay halkından suçlular'' olarak görmeye devam ettiklerini söyledi.

Tayland'da 2004'te başlayan silahlı isyandan bu yana yaklaşık 5 bin 300 kişi hayatını kaybetti.

Tayland'ın Müslümanların yaşadığı güney bölgeleri, önceleri bağımsız bir Malay Sultanlığı iken, 1909'da Tayland tarafından işgal edildi.  

Tayland dünyanın en büyük kauçuk üreticisi ve kauçuğun büyük çoğunluğu ülkenin güneyinde yetişiyor. 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 18:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35