banner15

Patanili yetimler Filistin'i unutmadı

Tayland'ın Patani bölgesindeki yetimlerin eğitim aldığı Boğaziçi Okulu'nun öğrencileri Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını anlatan gösteri yaparak Filistin için özgürlük istedi.

Patanili yetimler Filistin'i unutmadı

Tayland'ın Patani bölgesindeki yetimlerin eğitim aldığı Boğaziçi Okulu'nun öğrencileri, Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını anlatan gösteri yaparak Filistin için özgürlük istedi.

Boğaziçi Okulu ile Ankara Yaşar Zerdali ve Konya Ayder yetimhanelerinin bulunduğu yerleşkedeki etkinlikte, öğrenciler tarafından skeç ve çeşitli gösterilerin sergilenmesinin yanı sıra ilahiler okundu.

Okulda öğrenim gören kız ve erkek öğrenciler koro eşliğinde İngilizce ve Türkçe ilahiler seslendirmelerinin ardından drama grubu skeçler sahneledi.

Yıllarca baskı ve asimilasyona maruz kalan Müslüman Malayların çocukları, Gazze'ye yönelik saldırılara ve Filistin halkının yaşadığı acılara da ne kadar duyarlı oldukları yansıtan gösteriler yaptı.

Öldürülen Filistinli bir çocuğun annesinin yaşadığı acıyı, helikopter, ağır silahlar ve tank figürleriyle halka yapılan saldırıları anlatan öğrencilerden bir kısmı, İsrail bayrağının bulunduğu bandanaları takarak katliam yapan askerleri canlandırdı.

Bazı İsrail ürünlerinin markalarını gösteren pankartlar açarak bunların boykot edilmesi çağrısı yapan öğrenciler, artık Gazze'de insanların öldürülmemesini dileyerek Filistin için özgürlük çağrısında bulundu.

Gösterilerinde bölgeye desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden öğrenciler, hep birlikte "İyi Bayramlar Türkiye" diye haykırarak Türk halkının bayramını kutladı.

"YETİMLERİMİZ GAZZE'YE DUYARLI"

Boğaziçi Okulu Müdürü ve yetimhanelerin sorumlusu Hasan Etea, yaptığı açıklamada, okulda 200 öğrencinin eğitim aldığını, yetimhanelerde ise 105 kişinin kaldığını söyledi.

Öğrencilerin bayram dolayısıyla güzel bir etkinlik sahnelediğini belirten Etea, "Biz Gazze'de yaşanan acıları biliyorduk ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun duyarlılığı yetimlerimizin konuya hassasiyetini etkiledi. Bu doğrultuda böyle bir program gerçekleştirdik" dedi.

Etea, sahneledikleri gösterilerinin temel temasının Gazze'de yaşanan acılar ve Filistin halkının kurtuluş mücadelesi olduğunu dile getirdi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48