Paylaşılamayan denizde patlama

Ticari balıkçılığın çok önemli olduğu Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yıllardır çözülemeyen Sarı Deniz sınırındaki adada meydana gelen patlama iki ülke arasında yeni bir gerginliğe sebep oldu

Asya 20.02.2016, 11:54 20.02.2016, 12:19
Paylaşılamayan denizde patlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore Savunma Bakanlığı ülkenin kuzeybatısındaki Baengnyeong Adası yakınlarında patlama sesi duyulduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde duyulan patlama sesinin, Kuzey Kore'nin iki ülke arasındaki ihtilaflı deniz sınırında yaptığı topçu eğitiminden geldiği belirtildi.

Askeriyenin, Kuzey Kore'nin kıyı savunma silahlarından birini ateşlediğini düşündüğünü kaydeden bir yetkili, patlamanın Güney Kore halkında endişe yarattığını ifade etti.

Baengnyeong Adası yöneticilerinden biri, patlamanın ardından halkın adayı terk etmediğini ancak balıkçı teknelerinin limana geri döndüğünü dile getirdi.

Güney Kore istihbaratı, geçen hafta içinde Kuzey Kore'nin saldırı hazırlığında olduğu uyarısında bulunmuştu.

Kuzey Kore 7 Şubat'ta "barışçıl uzay programı" kapsamında "uzun menzilli roket ile uzaya uydu fırlattığını" açıklamıştı.

Bu gelişmenin ardından Güney Kore, iki ülkenin ortaklığında faaliyet gösteren Kaesong sanayi bölgesinden firmalarını çekmeye başlamış, Kuzey Kore, Güney'in bu kararını "savaş ilanı" olarak gördüğünü duyurmuştu.

SARI DENİZ ANLAŞMAZLIĞI

Kore Savaşı sonunda Kuzey ve Güney’in Sarı Deniz’deki yetki alanlarını belirlemek için 1953'’te BM tarafından çizilen Kuzey Sınır Hattı, günümüzde taraflar arasındaki temel anlaşmazlık konularından birini oluşturmaktadır. Hattın tek taraflı olarak çizildiğini ve Sarı Deniz’e çıkışının adaletsizce sınırlandığını savunan Kuzey Kore, karasularını 12 mile çıkarmak istemekte Güney Kore ise bu talebi reddetmektedir.

Kuzey Kore gemilerinin kendi karasularında seyrettiği iddiasıyla sık sık sınırı ihlal etmektedir. Öte yandan Kuzey’in gerçekleştirdiği sınır ihlalleri neticesinde zaman zaman yaşanan çatışmalar yarımadadaki barış ve istikrar arayışlarını sekteye uğratmaktadır. Bu çalışmada Kuzey Sınır Hattı’nın iki ülke ilişkilerine etkisi, yaşanan çatışmaların mahiyeti ve olası çözüm yöntemleri tartışılacaktır.

BALIKÇILIK VE MAVİ YENGEÇ TİCARET KAYNAĞI

Karasuları üzerinde tam egemenlik yetkisine sahip olmak dışında Kuzey Sınır Hattı; balıkçılık, ticaret ve güvenlik konuları sebebiyle iki ülke açısından önem taşımaktadır. Hattın çevresi balık açısından zengin olmakla birlikte iki ülke balıkçıları için asıl önem teşkil eden bu bölgedeki mavi yengeçlerdir. Yüksek fiyatlara alıcı bulan bu yengeçlerin av sezonu olan ilkbahar aylarında sınır ihlallerinin artması şaşırtıcı değildir. Zaman zaman bu ihlallere dahil olan Çinli balıkçılar (Kuzey Kore karasularında avlanma iznine sahip olanlar) durumu iyice karmaşık hale getirmektedir. Çinli balıkçıların Kuzey Hattı’nı geçerek Güney Kore tarafından yasaklanmış trol yöntemiyle avlanmaları tepki toplamaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?