banner39

Pekin yönetiminden ABD'nin baskısına tepki

Pekin yönetimi, ABD'nin Çin para birimi Yua'nın değeri baskısına tepki gösterdi.

Asya 17.09.2010, 07:15 17.09.2010, 07:47
Pekin yönetiminden ABD'nin baskısına tepki


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pekin yönetimi ABD'nin Çin para birimi yuanın değerinin artırılması yönündeki baskılarına karşı çıkmayı sürdürüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cian Yü yuanın değerinin artmasının ABD'nin Çin ile ticarette açık vermesi sorununu çözemeyeceğini ileri sürerek, "baskı sorunu çözmez, aksine zıtlaşmaya yol açar" diye konuştu.

Çinli yetkili Pekin'deki olağan basın toplantısında, yuanın bu hafta ABD Doları karşısında Haziran ayından bu yana en güçlü konumuna geldiğine işaret ederek, hükümetin sorunu gidermek için yoğun çaba harcadığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Timoty Geithner dün Kongre'de Çin'in yuanın değerini düşük tuttuğu, kendi ihracatçısına haksız fiyat avantajı sağladığı ve ticaret açığını genişlettiği şeklindeki eleştirilerini yinelemişti.

Geithher, Pekin yönetiminin kur politikasında esneklik uygulama sözü vermesine rağmen, yuanın Haziran ayından bu yana dolar karşısında yalnızca yüzde 1 dolayında değerlendiğine dikkati çekti.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Yao Cien de yuanın kurunun ABD ile ticaretteki açığa bakılarak kararlaştırılmasının "ekonomi bilimi temelinden yoksun ve yanlış bir uygulama" olduğunu savundu.

Sözcü Yao, Çin basınında yer alan açıklamasında, bazı ABD'li işletmeciler ve Kongre üyelerinin Çin-ABD ticaret verilerinden yola çıkıp Çin'in ticari çıkarlarını değerlendirerek yuanın kuruna karar verdiklerini iddia etti.

Ekonominin küreselleşmesiyle birlikte, Çin'in ABD ile arasındaki ticaret fazlasının ikili ekonomik ilişkilerin yalnızca tek bir yönünü yansıttığını belirten Yao, gerek ekonomik gelişmenin tamamına, gerekse son yıllarda ikili ticaret yapısındaki değişikliklere bakıldığında, Çin ile ABD arasındaki ekonomi ve ticaretin ortak kazanç niteliğinde olduğunu ileri sürdü.

Yao, dünya genelinde, Çin'in ABD ile ticaretinde fazla, Avustralya, Japonya ve Güney Kore dahil olmak üzere bazı ülkelerle ise büyük ticaret açığı bulunduğunu kaydetti. Sözcü Yao, "az sayıdaki siyasetçinin seçim ihtiyaçlarından dolayı Çin'in ticaretine ve kur politikasına suçlama yöneltmesini istemediklerini" ifade etti.
 
 
 
 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?