Pervez Müşerref hastaneye kaldırıldı

Eski Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, vatana ihanet suçlaması ile yargılandığı davaya katılmak üzere yola çıktığı sırada rahatsızlandı, kalp rahatsızlığı geçirdiği belirtilen Müşerref, tedaviye alındı

Pervez Müşerref hastaneye kaldırıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in vatana ihanet suçlaması ile yargılandığı davaya katılmak üzere yola çıktığı sırada rahatsızlandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Müşerref'e Pakistan anayasasının altıncı maddesini ihlal suçlaması ile açılan dava, Ulusal Kütüphane binasında görülen üçüncü duruşma ile devam etti. Sabah saatlerinden polis, asker ve "Rangers" adı verilen özel askeri timlerden oluşan yaklaşık 1500 kişilik güvenlik gücü, mahkeme ile Müşerref'in evinin arasında saldırı ihtimaline karşı önlem aldı.

Duruşmanın yapıldığı kütüphane binası çevresinde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılırken, duruşmaya katılması beklenen Müşerrref'in yolda rahatsızlandığı ve Ravalpindi Merkez Askeri Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde müşahede altına alındığı açıklandı.

Bunun üzerine duruşmaya ara veren mahkeme heyetinin ilerleyen saatlerde bir ara karar açıklayacağı duyuruldu.

Müşerref'in halen hastanede tutulduğu belirtildi.

Müşerref'in avukatlarından Ahmed Rıza Kasuri, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekilinin her hangi bir şeyden korkmadığını belirterek, "Eğer Sayın General Müşerref bir şeyden korksaydı ülkeye geri dönmezdi. Bu davalarla yüzleşmek istemezdi. Kendisi komandodur. Her hangi bir şeyden korkusu yoktur. Hastalığı insani bir durumdur" dedi.

Başbakan Navaz Şerif'in kendisini 1999'da Genelkurmay Başkanlığı görevinden alması üzerine darbe yaparak yönetimi ele geçiren Pervez Müşeref, 9 yıl boyunca ülkeyi yönetmiş, 2008'da artan baskılar üzerine istifa ederek ülkeden ayrılmıştı.

Müşerref, geçen mayısta yapılan seçimlere katılmak üzere Pakistan'a geri dönmüş ancak hakkında açılan dört dava sonucu ev hapsine mahkum edilmişti. Daha sonra kendisine atfedilen tüm suçlamalardan kefaletle serbest kalan Müşerref, yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını bekliyordu ancak 2007'de ilan ettiği olağanüstü hal neticesinde anayasayı askıya alması ve yüksek mahkeme üyelerini görevden alması nedeniyle Pakistan anayasasını ihlal suçundan vatana ihanet davası ile karşı karşıya kaldı.

Pakistan Yüksek Mahkemesi tarafından oluşturulan üç kişilik özel hakim heyeti tarafından yargılanması 24 Aralık'ta başlayan Müşerref, güvenliğinin sağlanamadığı gerekçesi ile ilk duruşmaya katılmamıştı. Pakistan Talibanı 2007'de gerçekleştirilen ve 150'den fazla medrese talebesinin ölümüne neden olan Lal Mescid baskınından sorumlu tuttuğu Müşerref'in öldürüleceği tehdidinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39