banner15

Pet şişeden bedava ampül

Filipinler'de bir kaşif, pet şişenin ampül gibi ışık saçmasını buldu. Pet şişenin kaynağı ise güneş enerjisi...

Pet şişeden bedava ampül

Filipinler'de içine sadece su ve çamaşır suyu konulan plastik şişelerle evlerin aydınlatılması sağlanıyor.

Filipinler'in başkenti Manila'daki yaratıcı buluş için sadece su, çamaşır suyu ve plastik şişeler yeterli... Önce plastik şişeler tavanlara yerleştiriliyor, ardından içlerine su ve çamaşır suyu karışımı dolduruluyor.

Bir girişimci tarafından insanlığın yararına sunulan buluşta güneş ışığı açılan delikten dikey olarak içeriye giriyor ve 360 derece yansıyarak bulunduğu ortamı aydınlatıyor.

Plastik şişeleri 55W ila 60W arasında ışık veren ampullere dönüştüren girişimci, buluşunun güneş enerjisini en ekonomik kullanan buluş olarak nitelendiriyor. Plastik şişeden elde edilen ampullerin ömrü ise yaklaşık 10 ay. Buluşu yoksul kitlelere kazandırmak isteyen Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri projeyi şimdiden geliştirilmeye başladı bile. Yapılacak iyileştirmelerle söz konusu ampullerin 5 yıla kadar dayanmasını sağlamayı hedefliyorlar.

Oldukça kuvvetli bir ışık sağlayan plastik şişeler, ekonomik olmalarının yanında Manila’nın yüzde 90’ını oluşturan yoksul kesimin yaşam standardını da doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.

YAYILABİLİR

Düşük gelirli ülkeler için devrim niteliğinde olan buluş, yerel hükümetler ve özel yatırım ortakları tarafından geliştirilecek. İçi sadece bir litrelik su ve çamaşır suyu karışımı ile dolu plastik şişelerden sadece Manila’da 10 bin tane üretilmesi planlanıyor.

Proje gönüllülerinden Rey del Mundo çalışmayı şöyle aktarıyor:

"Bu proje ile üretemediğimiz halde çok fazla ihtiyaç duyduğumuz enerji büyük bir ölçüde karşılanmış olacak. İlerleyen günlerde alternatif enerji kaynaklarının çoğaltılacağını umuyoruz."

Tüm dünyada gündüz elektrik için daha az para harcanması anlamına gelen proje ile yoksul ailelerin yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaları da kolaylaştırılmış olacak.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 8 yıl Önce

Bunu bulan adam, allah ondan razı olsun, buluşunu bedelsiz olarak insanlığın yararına sunmuş zaten. Bir maddi beklentisi varsa da, zaten formülü açık ettiği için girişimci niteliğini kaybetmiş. Bundan sonra MIT çalışsa ne olur, Sütçü İmam Üniversitesi çalışsa ne olur. Şişeyi ve çamaşır suyunu bulan damına takabilir. Mucidin marifetine konmaktan başka iş değil bundan sonrası. Pet şişe bedava...

banner39

banner36

banner37

banner35