Poroşenko'dan AB'ye yaptırım çağrısı

Ukrayna Başkanı Poroşenko, ülkenin doğusunda Rus askerlerinin sayısının gittikçe arttığını söyleyerek AB'ye Rusya'ya yaptırımlarını kaldırmaması çağrısı yaptı

Asya 04.02.2016, 13:03 04.02.2016, 15:50
Poroşenko'dan AB'ye yaptırım çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko Donbass’ta Rusya ile açık bir çatışma tehdidinin" geçen yıla oranla daha ciddi hale geldiğini söyledi.

Alman “Bild” dergisine verdiği röportajda Poroshenko, Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar kontrolündeki bölgede şu anda yaklaşık 8 bin Rus asker ve subayı bulunduğu kaydetti. Poroşenko, "Rusya bu bölgede savaş hazırlığı için yoğun yatırım yapıyor ve biz bu konuda onlardan herhangi bir açıklama alamadık" dedi.

Poroshenko yaptığı açıklamada AB'den Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımları kaldırmamaları çağrısı yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in " bölge ve sınırlar değil, insanların kaderi önemlidir." sözlerini de yorumlayan Poroşenko, "Putin Ukrayna sınırlarını hiçbir zaman tanımadı. O bunu Rusça konuşan azınlığın korunması ile savundu. Rusça konuşan azınlık Almanya'da da vardır” dedi.

Ukrayna ve Batı devletleri defalarca Donbass’taki Rus ayrılıkçılar tarafında Rus askeri personel olmak üzere Rus vatandaşlarının savaştığını kanıtlayan delilleri ortaya koymuştu. Ancak Kremlin bu suçlamaları mütemadiyen reddediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2015 Aralık ayında yıllık basın toplantısında, şunları söylemişti: "Biz hiçbir zaman orada (Donbass’ta) askeri alan olmak üzere bazı özel konularla uğraşan insanlarımızın olmadığını söylemedik. Bu aynı zamanda düzenli Rus askeri birliklerinin orada olduğu anlamına da gelmez"

Rusya’nın sürekli olarak askeri alana yatırım yaptığını kaydeden Poroşenko, Rusya’nın bunun nedeni konusunda hiçbir açıklama yapmadığını ifade etti.

ALMANYA’DAN SİLAH ALMAYA HAZIRIZ

Ukrayna’nın savunma için Almanya’dan silah almaya hazır olduğunu söyleyen Poroşenko, burada sadece Ukrayna’nın değil, bütün Avrupa’nın güvenliğinin söz konusu olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?