Poroşenko'dan ayrılıkçı gruplara yerel seçim teklifi

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ayrılıkçıların "sözde seçimlerden" vazgeçmeleri durumunda ülkenin doğusunda yerel seçimlerin yapılabileceğini açıkladı

Poroşenko'dan ayrılıkçı gruplara yerel seçim teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara bölgede düzenlemek istedikleri "sözde seçimlerden" vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

Yarın Minsk'te düzenlenecek Üçlü Temas Grubu toplantısına katılacak Ukrayna heyetini kabul eden Poroşenko, toplantıda yaptığı konuşmada, geçen hafta meclisde kabul edilen ve 25 Ekim'de ülke genelinde yerel seçimlerin yapılmasını öngören yasaya göre, doğudaki ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde seçim yapılamayacağını hatırlattı.

Poroşenko, ayrılıkçıların, kontrollerindeki bölgelerde 18 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde yapmayı planladıkları sözde seçimlerden vazgeçmeleri durumunda buralarda yerel seçimlerin yapılabileceğini söyledi. Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada da Poroşenko'nun, Üçlü Temas Grubu toplantısına katılacak Ukrayna heyetinden bu meseleyi gündeme getirmesini istediği belirtildi.

Petro Poroşenko geçen yıl 2 Kasım'da doğudaki ayrılıkçıların düzenlediği "sözde seçimlerin" Minsk Mutabakatı'na darbe vurduğunu belirterek Ukrayna meclisinin ülkede yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için başlattığı anayasal reformların önemini vurguladı ve bu reformların Ukrayna'nın Minsk Mutabakatı yükümlülükleriyle uyumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna meclisi geçen hafta, 25 Ekim'de yerel seçimlerin yapılmasını öngören "Yerel Seçimler Yasası"nı kabul etmişti.

Parlamentoda 257 milletvekilinin desteklediği yasaya göre yerel seçimler, Kırım Özerk Cumhuriyeti, özel statüye sahip Sivastopol kenti ile ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerinde düzenlenmeyecek.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri", 18 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde kendi kontrollerindeki topraklarda yerel seçimler düzenleyeceklerini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 00:08
banner53
YORUM EKLE

banner39