banner39

Pozitifi negatif gösteren 'Çin malı' test kiti 2 ülkenin arasını açtı 

Hindistan, Çin'den gönderilen koronavirüs test kitlerinin hatalı olduğunu ve pozitif olan hastaları negatif gösterdiğini iddia ediyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı testlerin siparişini iptal etti. Bu gelişme üzerine Çin'den de Hindistan'a tepki geldi.

Asya 28.04.2020, 15:37
Pozitifi negatif gösteren 'Çin malı' test kiti 2 ülkenin arasını açtı 

Hindistan Çin'den gönderilen test kitlerinin hatalı olduğunu ve pozitif olan hastaları negatif gösterdiğini iddia ediyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı yüzde 5 oranında doğru sonuç verdiğini açıkladığı testlerin siparişini iptal ederken Çin'den de Hindistan'a tepki geldi. Pekin'den yapılan açıklamada "Bazı kişilerin Çin mallarını ‘hatalı’ olarak etiketlemesi ve ön yargı ile bakması sorumsuzluk ve haksızlıktır." denildi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı, Tıbbi Araştırma Konseyinin talebi üzerine, Çin’den tedarik edilen hızlı antikor test kitlerinin siparişlerini "performans sorunları" nedeniyle iptal ettiklerini açıkladı.

ÇİN'DEN TEPKİ

Hindistan'ıın bu iddiasına Çin'den tepki geldi. Pekin yönetiminin Hindistan'ı Kovid-19'la mücadelesinde desteklediği ve yardım etmek için somut adımlar attığı kaydedilen açıklamada, Çin'den ihraç edilen tıbbi malzemede kaliteye öncelik verildiğine işaret edildi.

"Bazı kişilerin Çin mallarını ‘hatalı’ olarak etiketlemesi ve ön yargı ile bakması sorumsuzluk ve haksızlıktır." ifadesi kullanılan açıklamada, Hindistan'ın Çin’in iyi niyet ve samimiyetine saygı göstermesi, ilgili Çin şirketleriyle geç kalmadan iletişimi güçlendirmesi, konuyu makul ve uygun şekilde çözmesinin beklendiği vurgulandı.

Hindistan Sağlık Bakanlığı, Tıbbi Araştırma Konseyinin talebi üzerine, Çin’den tedarik edilen hızlı antikor test kitlerinin siparişlerini "performans sorunları" nedeniyle iptal ettiklerini açıklamıştı.

HİNDİSTAN'DA ŞİMDİYE KADAR KOVİD-19'DAN 969 KİŞİ ÖLDÜ

Hindistan'da bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle 969 kişi hayatını kaybetti, virüs ülkedeki 29 bin 451 kişiye bulaştı.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?