banner15

Putin: ABD, gaz satmak için Güney Akım'ı engelliyor

Rusya lideri Putin, ABD'nin Rusya'nın gaz arzını engellemek için Güney Akım inşaatını engellediğini savundu

Putin: ABD, gaz satmak için Güney Akım'ı engelliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin kendi doğalgazını satmak için Rusya arzını çeşitlendirecek Güney Akım doğalgaz boru hattının inşasını engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’le ortak basın toplantısında konuşan Putin, “ABD rakibimiz. Güney Akım’ı engellemek için elinden geleni yapıyor. Onlarca yıl önce olduğu gibi. Burada olağanüstü bir durum yok. Siyasi araçların da devreye girmesi normal.” dedi.

ABD’nin 1962’de Rusya’nın Almanya’ya önerdiği “boru hattı karşılığında doğalgazına da” karşı çıktığını hatırlatan Putin, ABD’nin Avrupa’ya kaya gazı satmak için pazara giriş yolları aradığını söyledi. Ancak Rus lidere göre boru hattından gelen Rus doğalgazı her halükarda sıvılaştırılarak getirilecek Amerikan kaya gazından ucuz olacak.

Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlı hale gelmesinin konuşulduğunu eleştiren Putin, ortakların çok daha iyi şartlar oluşturma taleplerinin olabileceğini, kendilerinin de Çin’le anlaşma imzalayarak gelişen piyasalara girme çabaları olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 08:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48