banner39

banner35

Putin, Çin Devlet Başkanı'yla bir araya geldi

Çin Devlet Başkanı Şi ve Rusya Devlet Başkanı Putin bir araya geldi. Çin ve Rusya, enerji işbirliğini artırma konusunda fikir birliğine vardı

Asya 09.11.2014, 17:51 09.11.2014, 17:51
Putin, Çin Devlet Başkanı'yla bir araya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) örgütü zirvesi kapsamında bu ülkeye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. 

Şinhua ajansının haberine göre, Şi, Çin-Rusya diplomatik ilişkilerinin, uluslararası gelişmelere rağmen tarafların önceliği olması gerektiğini kaydetti. 

Taraflar arasındaki ikili ticaret ve yatırımın artış eğiliminde olduğuna dikkati çeken Şi, Çin ve Rusya arasındaki doğalgaz boru hattı projesinin ilerlediğini söyledi. 

Şi, her iki ülkenin ortaklaşa araştırma, geliştirme, tanıtım, uygulama ve üretim yapabileceğini de belirtti. 

Taraflar görüşmede ayrıca hızlı tren yolu, yüksek teknoloji, uzay ve finans sektörlerinde işbirliğini artırma konusunda mutabık kaldı.

ENERJİ 

İki ülke arasında, enerji işbirliğini artırmak amacıyla Çin'e sağlanacak Rus gazı için ikinci bir hattın geliştirilmesi konusunda mutabakat zaptının da bulunduğu anlaşmalar imzaladı.

Taraflar halihazırda yapılan Rus-Çin doğalgaz hattının doğu kısmının inşasının hızlandırılması, batı hattının inşasının başlaması, büyük petrol projeleri üzerine müzakereler ile nükleer enerji ve hidroelektrik projelerinde yeni işbirlikleri üzerine görüşme hususunda fikir birliğine vardı. 

Çin ve Rusya arasındaki doğalgaz projesi kapsamında, boru hattının Rusya bölümünün inşası, doğu Sibirya bölgesinde eylül ayında başlamıştı. Projenin tamamlanmasıyla 2018'den itibaren Rusya'dan Çin'e yıllık 38 milyar metreküp doğalgaz akışının olması bekleniyor.

Çin'in başkenti Pekin'de yapılacak zirve çerçevesinde üye ülkelerin liderleri 11 Kasım'da APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nda bir araya gelecek. Çin Devleti Başkanı Şi, yarın liderler onuruna yemek verecek.

Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük oluşumlardan APEC'in dünya ticaret hacminin yüzde 44'ünü, dünya gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 55'ini ve dünya nüfusunun yüzde 40'ını oluşturduğu ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?