Putin: Çin küresel ekonominin lokomotifi olmayı sürdürecek

BRICS ve ŞİÖ zirvelerinin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, BRICS ülkelerinin ekonomik zorlukları aşacağını vurguladı. Putin, "Çin, dönemsel sorunlara rağmen küresel ekonominin lokomotifi olmayı sürdürecek" dedi.

Putin: Çin küresel ekonominin lokomotifi olmayı sürdürecek

Küresel ve bölgesel konuların masaya yatırıldığı BRICS ve ŞİÖ zirvelerinden çıkan sonuçları değerlendiren Rusya lideri, İran'a yönelik yaptırımların en kısa sürede kaldırılacağını düşündüklerini belirtti.

BRICS ülkelerinin ekonomik zorlukları aşacağından emin olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Mevcut zorluklar, BRICS ülkelerini çok fazla etkilemiyor. Çin, dönemsel sorunlara rağmen küresel ekonominin lokomotifi olmayı sürdürecek" dedi.

ŞİÖ'DE BLOK PRENSİBİ İZLENMİYOR

Vladimir Putin, ŞİÖ içinde diğer uluslararası oluşumlarda olduğu gibi blok prensibi izlenmediğini ifade etti. ŞİÖ içindeki tüm kararların, yeni üyelerin katılım da dahil, ülkelerin kendi iradeleri dahilinde alındığını belirten Putin, bunun istikrarın garantisi olduğunu vurguladı. İran'ın ŞİÖ üyeliği ile ilgili bir soru alan Rusya lideri, "Önce Hindistan ve Pakistan'ın üyelik süreçleri tamamlansın. Ondan sonra İran'ın üyeliğini gündeme alırız" yanıt verdi.

AVRUPA'YA YUNANİSTAN TEPKİSİ

Vladimir Putin, Rusya'nın ekonomik zorluklara rağmen Yunanistan'a yardım edebileceğini, ancak Atina'dan bu yönde bir talep gelmediğini söyledi.

Avrupa'nın Yunanistan krizine eğilmede geç kaldığını vurgulayan Rus lider, "Avrupa Komisyonu şimdiye kadar neredeydi? Yunanistan'ın ekonomik faaliyetleri kriz başlamadan önce düzeltilmeliydi. Ancak her şeye rağmen Atina'nın zorlu süreci aşacağına inanıyorum" dedi.

Kaynak: sputniknews
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 18:15
banner53
YORUM EKLE

banner39