Putin'den askerlere paylaşım yasağı

Rus lider Putin, askerlerin görevleri hakkında internette bilgi paylaşmalarını yasakladı

Asya 07.05.2020, 13:41
Putin'den askerlere paylaşım yasağı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus askerlerine görevleri hakkındaki bilgileri sosyal ağlarda ve basında paylaşmayı yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Rusya’nın hukuki bilgi portalında 6 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan kararnameye göre, Rus askerlerine sosyal ağlarda, görev yaptıkları birlik hakkındaki bilgilerin paylaşılması yasaklandı. Ayrıca görevden alınmış askerler de dahil olmak üzere asker ve onların akrabaları hakkındaki bilgilerin de sosyal ağlarda paylaşılması yasak altına alındı.

Bununla birlikte askerlerin, konuşlandırma veya yer değiştirme de dahil olmak üzere askeri komuta ve kontrol kuruluşlarının faaliyetleri hakkındaki bilgileri paylaşmaları yasaklandı.

Kararname ayrıca, Rus askerlerine görev sırasında yanlarında ses ve fotoğraf dosyaları iletebilen, coğrafi konumu izleyen elektronik cihazların bulundurulmasını yasaklıyor. Bu tür cihazların çatışma, terörle mücadele veya Rusya dışında düzenlenen barış operasyonları sırasında kullanılması kaba bir disiplin ihlali olarak kabul edilecek.

Rus askerleri elektronik cihazları; askeri nöbet, görev, askeri tatbikat veya gemi seferleri sırasında ayrıca askeri üslerde kullanamayacak.

Bilindiği gibi, Rus askerlerin sosyal ağlarda paylaştığı fotoğraf ve videoları birçok kez Rusya’nın askeri suçları araştırılırken kullanıldı. Buna Kırım’ın Rus işgali ve Rusya’nın Donbas’taki askeri saldırganlığı da dahil.

Mart 2019’da Putin, Rus askerlerin görevleri sırasında akıllı telefonların veya bilgileri kaydeden ve internete erişimi olan herhangi bir cihazın kullanımını yasaklayan yasa tasarısını onaylamıştı.

Kaynak: qha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?